Jak wybrać dobrą zmywarkę?

0
4527
zmywarka

We współczesnych gospodarstwach domowych zmywarka coraz częściej uznawana jest za podstawowe wyposażenie kuchni. Jej używanie to nie tylko znaczna oszczędność czasu oraz pozbycie się problemu z wykonywaniem czynności, za którą nikt nie przepada, ale także szansa na zmniejszenie zużycia wody. Żeby jednak zmywarka dobrze pełniła swoje funkcje, ułatwiając domownikom codzienne życie i pozytywnie wpływając na domowy budżet, trzeba nabyć urządzenie posiadające kilka podstawowych cech.

Czym się kierować wybierając zmywarkę?

Jak wybrać zmywarkę, która będzie funkcjonalna, a zarazem oszczędna? Po pierwsze należy zadecydować, czy chcemy kupić urządzenie duże, czy mniejsze. W dużych zmywarkach (o szerokości 60 cm) mieści się około 10-12 kompletów naczyń, w mniejszych (45 cm) od 6 do 8 kompletów. Warto ocenić, jak wiele naczyń jest do zmywania w naszych domach, ważna jest nie tylko ich ilość, ale i rodzaj, ponieważ 6 talerzy zajmie w urządzeniu tyle samo miejsca, co jeden większy garnek.

Jakie zmywarki wyróżniamy?

Wśród zmywarek wyróżniamy urządzenia wolnostojące oraz takie do zabudowy. Przed zakupem należy dokonać wyboru, jakiego rodzaju sprzęt nas interesuje. Jeśli już podejmiemy tę decyzję, należy przyjrzeć się dostępnym modelom pod kątem zużycia energii i wody. Oczywiście, im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym mniejsze zużycie energii podczas jednego cyklu zmywania naczyń, dlatego szczególnie warte polecenia są zmywarki z klasą energetyczną A+++, A++ oraz A+.

Jeśli chodzi o ilość zużycia wody, najwięcej urządzeń pobiera od 10 do 15 litrów na jeden cykl zmywania, co oczywiście jest zależne także od wybranego programu zmywania oraz ewentualnych funkcji dodatkowych. Warto rozejrzeć się za zmywarką z mniejszym zużyciem wody, nawet jeśli kosztuje nieco więcej od pozostałych, bo różnica w cenie zwróci się już po kilku miesiącach użytkowania sprzętu.

Jak wybrać zmywarkę?

Jak wybrać zmywarkę, by być z niej w pełni zadowolonym? Oprócz wspomnianych już podstawowych parametrów urządzenia należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka istotnych czynników:

Funkcja połowy załadunku

W przypadku dużych zmywarek warto zainteresować się najnowocześniejszymi modelami z funkcją połowy załadunku. Dzięki temu nie zawsze musimy czekać, aż uzbieramy tyle brudnych naczyń, by wypełnić całe urządzenie, a korzystając z tej funkcji, zużyjemy mniej wody i energii niż w normalnym trybie zmywania.

Samooczyszczające się filtry

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są samooczyszczające się filtry, nie trzeba wówczas pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtrów z odpadków i resztek jedzenia.

Funkcja szybkiego zmywania

Jeśli często organizujemy u siebie przyjęcia, świetnym udogodnieniem jest funkcja szybkiego zmywania. Wystarczy pół godziny wcześniej włączyć w zmywarce podgrzewanie wody, a później proces mycia lekko zabrudzonych naczyń trwa zaledwie 15 minut.

Wyświetlacz informacyjny

Kupmy urządzenie, którego wyświetlacz informować nas będzie o poziomie płynu nabłyszczającego i ilości soli do zmywarki. Dzięki temu nie będziemy musieli pamiętać o samodzielnym kontrolowaniu poziomu tych środków w urządzeniu.

Osobna półeczka na sztućce

Bardzo przydatna jest osobna półeczka na sztućce, dzięki temu łyżki i widelce będą jeszcze dokładniej umyte, nie zajmując w zmywarce przestrzeni przeznaczonej na inne naczynia.

Blokada przycisków

Jeśli w domu jest małe dziecko, zwróćmy uwagę na to, by nabywana przez nas zmywarka posiadała blokadę przycisków. W ten sposób uchronimy się przed sytuacją, w której dziecko przypadkowo pozmienia nam ustawienia lub włączy/wyłączy urządzenie.

Zmywarka może znacznie ułatwić codzienne życie, oszczędzając czas i pieniądze. Warto więc przemyśleć wybór tego urządzenia, zwracając uwagę na jego funkcje i parametry. Dzięki odpowiedniemu wyborowi zmywarka stanie się nieocenionym pomocnikiem w każdej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj