Impotencja to problem, który dotyka wielu mężczyzn na całym świecie. Raport World Health Organization pokazuje, że może to dotyczyć nawet 150 milionów osób. Choć na zaburzenia erekcji najczęściej cierpią mężczyźni po 45. roku życia, zdarza się, że czasowe kłopoty z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu pojawiają się u młodszych mężczyzn. Zapraszamy do lektury, z której można dowiedzieć się więcej o przyczynach i sposobach radzenia sobie z tym problemem.
Przyczyny impotencji
Powodów wystąpienia impotencji może być wiele. Do najczęstszych należą:
- schorzenia fizyczne takie jak miażdżyca, cukrzyca, nadmierny poziom cholesterolu czy nadciśnienie.
- czynniki psychologiczne – brak pewności siebie, depresja, przemęczenie, problemy w związku.
- zaburzenia hormonalne, które destabilizują funkcjonowanie organizmu i wpływają na kłopoty w sypialni.
Zaburzenia erekcji a cukrzyca
Utrzymanie erekcji zależy od wielu czynników fizjologicznych, psychicznych oraz neurologicznych. Dużą rolę odgrywa także prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej. Hormony regulują najważniejsze procesy w organizmie, a ich zaburzenia mogą wywołać szereg chorób, w tym problemy z potencją.
Do najczęstszych schorzeń endokrynologicznych wywołujących problemy seksualne u mężczyzn należą cukrzyca i niedoczynność tarczycy. Osoby z cukrzycą mają trzykrotnie większe ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji niż inni mężczyźni. Przyczyną impotencji u cukrzyków są często uszkodzenia naczyniowo-nerwowe, prowadzące do zaburzeń przepływu krwi i erekcji.
Nadmiar prolaktyny i niedobór testosteronu
Hormony tarczycy mają istotny wpływ na wydzielanie hormonów płciowych i pracę układu moczowo-płciowego. Kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, mężczyźni mogą mieć problemy z osiągnięciem wzwodu, zmniejsza się ich libido, a co za tym idzie, częstotliwość stosunków seksualnych.
Inną przyczyną impotencji na tle hormonalnym jest hiperprolaktynemia, objawiająca się podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Nadmierne jej stężenie (u mężczyzn powyżej 15 ng/ml) jest przyczyną niepłodności i zaburzeń seksualnych.
Przyczyny hiperprolaktynemii różnią się w zależności od płci. U kobiet chorobę wywołuje nadaktywność zdrowych komórek, u mężczyzn częściej są to guzy przysadki. Wysokie stężenie prolaktyny zmniejsza syntezę testosteronu odpowiedzialnego za erekcję.
Impotencja na tle hormonalnym jest dziś dość powszechna. Ważne jest, by nie lekceważyć pierwszych objawów i pomimo skrępowania, udać się do lekarza specjalisty. Zaburzenia erekcji mogą być pierwszym symptomem poważniejszych schorzeń, które wymagają szybkiej interwencji medycznej.
Nie przypuszczałem, że przyczyny mogą być tak poważne, zazwyczaj słyszę tylko kiepski żary na ten temat, a to poważna sprawa