Magik, a właściwie Piotr Łuszcz urodził się w 1978 roku i pewnie każdemu z nas jest do dziś znany jako polski raper i producent muzyczny, członek zespołu Kaliber 44, i Paktofonika. Po sukcesie, jakie osiągnęła płyta zespołu, zaledwie dwudziestodwuletni lider targnął się na swoje życie. Co było tego przyczyną? W jakich okolicznościach tak naprawdę zginął Magik? Podajemy, co mogło skłonić muzyka do odebrania sobie życia.
• Kariera muzyczna przerwana tragiczną śmiercią
• Wojskowa Komisja Uzupełnień
• Cierpiał na depresję?
• Film „Jesteś Bogiem” – historia zespołu i Magika
Kariera muzyczna przerwana tragiczną śmiercią
Piotr Łuszcz swoje zainteresowanie muzyką hip-hopową przejawiał już od najmłodszych lat. Będąc nastolatkiem, rapował na podwórku i pobliskim boisku ze swoim przyjacielem AbradAabem. Mając zaledwie szesnaście lat, dołączył do grupy Kaliber 44, której album cieszył się ogromną popularnością i dobrą opinią krytyków. W 1998 roku Magik dołączył do założonej przez Wojtka „Fokusa” Alszera grupy Paktofonika, z którą był związany aż do śmierci.
Osiem dni po premierze płyty „Kinematografia” Łuszcz wyskoczył z okna swego mieszkania w Katowicach, został przetransportowany do szpitala, lecz niestety nie udało się go uratować. Dla wielu ludzi do dziś pozostaje zagadką, dlaczego młody człowiek, posiadający rodzinę i odnoszący tak spektakularny sukces, postanowił odebrać sobie życie. Prawdziwą przyczynę zna pewnie tylko on sam, jednakże powstało wiele hipotez, wyjaśniających zachowanie Magika.
Wojskowa Komisja Uzupełnień
Jak podają przyjaciele Magika – Sebastian „Rahim” Salbert i Wojciech „Fokus” Alszer był on osobą która zbyt często i zbyt intensywnie myślała o życiu. Ponadto mężczyzna czuł się przytłoczony ciągłymi powołaniami przez Wojskową Komisję Uzupełnień, posiadał bowiem żonę i dziecko, a także chciał rozwijać swoją dobrze zapowiadającą się karierę. By uniknąć poboru, Piotr udawał osobę niepoczytalną, co w efekcie osłabiło jego organizm i negatywnie wpłynęło na psychikę. Prawdopodobnie Magik do tego stopnia nie radził sobie z problemami, że postanowił ze sobą skończyć.
Cierpiał na depresję?
Po odejściu z grupy Kaliber 44, Magik zmagał się z ciężką depresją. Często sięgał po narkotyki, prześladowała go wizja, że już nigdy nie uda mu się stworzyć nic dobrego. Nieodparte pragnienie skomponowania czegoś perfekcyjnego i brak wiary we własne możliwości, z pewnością pogłębiły chorobę i przyczyniły się do śmierci rapera.
Film „Jesteś Bogiem” – historia zespołu i Magika
W 2012 roku do kin wszedł film fabularny „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida. Opowiada on historię zespołu „Paktofonika”. Pokazany jest też wiele wątków z życia prywatnego Piotra Łuszcza, o których wielu fanów grupy nie słyszało. W filmie wykorzystano muzykę zespołu z całego okresu działalności, ich wpadki, kłótnie i sukcesy. Magik był dla wielu osób wzorem do naśladowania, głównie przez swoją niezależność i wyrażanie własnego zdania.
21 marca 2003 roku w katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert, na którym pojawił się także ojciec Magika. Podziękował on wszystkim fanom słowami: „nie poddawajcie się, walczcie”, które były jednocześnie ostatnimi słowa, jakie napisał Piotr „Magik” Łuszcz.
O, nie wiedziałam, że on był też członkiem zespołu Kaliber 44, myślałam, że od początku związany był wyłącznie z Paktofoniką. A oglądaliście film „Jesteś bogiem”?