Zaraz, zaraz… To co właściwie miałeś teraz zrobić? Tak, twoje myśli są rozbiegane. Trudno ci skupić je na danym zadaniu. Problemy z koncentracją – zwyczajna sprawa. Szkoda tylko, że z ich powodu wszystko zajmuje ci więcej czasu niż powinno. Co tu zrobić, żeby się lepiej skupić? Przecież muszą istnieć jakieś sposoby na poprawę koncentracji, prawda? I zgadza się – istnieją. Oto kilka rad, które pomogą ci zażegnać twój kłopot.
2. Ćwicz umysł
3. Dotleń swój mózg
4. Właściwie się odżywiaj
5. Wybierz dobrą porę
6. Wpłyń na swój mózg przez zapach
7. Odpocznij trochę
8. Ćwicz zdolności manualne
1. Zadbaj o warunki pracy
Jeżeli nie potrafisz skupić się na tym, co robisz, to prawdopodobnie przyczyną jest otoczenie, w którym się znajdujesz. Zbyt wiele czynników cię rozprasza. Nie możesz na to pozwolić, dlatego zanim w ogóle zabierzesz się do działania, musisz zadbać o odpowiednie warunki. Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami są spokój i cisza, więc w ramach możliwości spróbuj się na ten czas odizolować od całego tego zewnętrznego chaosu – osób krzątających się po domu, huczącego w tle odkurzacza, włączonego telewizora. Stwórz sobie azyl wolny od zgiełku świata poza nim, by nic nie odciągało twojej uwagi od zadania, z którym się mierzysz.
2. Ćwicz umysł
A może za rzadko trenujesz swój umysł? Nic dziwnego, że potem, gdy trzeba zrobić z niego użytek, okazuje się, że nieco zardzewiał i ogólnie wyszedł z wprawy. A przecież wiadomo, że aby jakieś urządzenie było sprawne, musi być regularnie w użyciu. Więc nie pozwalaj swojemu mózgowi zbytnio się rozleniwić. Jeżeli akurat nie potrzebujesz go do zmagań z poważnymi wyzwaniami, zaangażuj go do innych rozwijających zajęć. Układaj puzzle, rozwiązuj krzyżówki i sudoku, poszukaj ciekawych zagadek logicznych. Graj w gry wymagające myślenia i koncentracji, takie jak szachy. Niech twój umysł nigdy nie osiada na laurach.
3. Dotleń swój mózg
Trudniej się skoncentrować, gdy brakuje ci tlenu – robisz się wtedy senny, a umysł zdaje się opracować na zwolnionych obrotach. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wyjście na świeże powietrze, krótka przebieżka czy parę ćwiczeń gimnastycznych. To poprawi obieg krwi i sprawi, że będziesz się czuł bardziej rześko i w lepszym nastroju zasiądziesz do pracy. Znasz powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”? To już wiesz, że należałoby do niego jeszcze dodać „i zdrowy umysł”.
4. Właściwie się odżywiaj
To, co jesz, ma znaczenie. Nie tylko dla twojej figury i wagi, ale również dla zdrowia, w tym i dla umysłu. Problemy z koncentracją mogą więc wynikać z nieodpowiedniej diety, dostarczającej mózgowi za mało potrzebnych mu składników.
Co więc należy jeść? Przede wszystkim orzechy, zwłaszcza włoskie. Mówi się, że to nie przypadek, iż orzech włoski przypomina kształtem mózg. Kwas lanolinowy i witaminy E i C, które orzechy w sobie zawierają, mają na umysł dobroczynny wpływ. Także czosnek ze swoimi witaminami B1 i C, fosforem, wapniem i magnezem zasługuje na to, by spożywać go w dużych ilościach.
Co jeszcze? Cebula, śliwki, awokado., natka pietruszki – to wszystko chroni komórki mózgowe i pozwala utrzymać umysł w dobrym stanie. Dobry wpływ na koncentrację mają też niektóre zioła, w szczególności żeń-szeń.
5. Wybierz dobrą porę
Tak, tak, oczywiście nie zawsze mamy wpływ na to, o jakiej porze wykonujemy wymagające skupienia zadanie. Jeśli jednak mamy w tej kwestii coś do powiedzenia, to za zadania wymagające największej koncentracji, zabierajmy się rankiem. Wtedy umysł czuje się najświeższy i łatwiej sobie radzi z wyzwaniami.
6. Wpłyń na swój mózg przez zapach
Skutecznym środkiem na zwiększenie koncentracji jest aromaterapia. Istnieją zapachy, które działają na umysł stymulująco. Szczególnie dobre wyniki można uzyskać dzięki aromatowi rozmarynu, cyprysa, cytryny i mięty pieprzowej.
7. Odpocznij trochę
Nawet przy najlepszych chęciach trudno zachować najwyższy stopień koncentracji przez całą dobę. Taki ciągły wzmożony wysiłek umysłowy przyśpiesza zmęczenie, a to odbija się niekorzystnie na twoim skupieniu. W miarę możliwości przeplataj go więc chwilami odprężenia. Rob sobie przerwy w pracy, a twój umysł dłużej pozostanie „na chodzie”.
8. Ćwicz zdolności manualne
Zaraz, a co ma piernik do wiatraka? No właśnie wbrew pozorom tym razem ma całkiem sporo. Ćwiczenia zręcznościowe poprawiają funkcjonowanie mózgu. Szczególnie dobre efekty przyniesie, jeśli od czasu do czasu zaangażujesz do codziennych czynności swoją niedominującą rękę.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą osiągnąć Ci koncentrację. Z chęcią poznamy również sposoby naszych czytelników na skupienie. Czekamy na komentarze!
Ja w zasadzie nie mam problemów z koncentracją. Piszecie, że najlepiej pracuje się rano, u mnie jest inaczej – to wieczór pozwala wpadać na kreatywne rozwiązania. Jednakże z kolei, jak coś wymaga skupienia, to faktycznie lepiej to wypada rano. Spróbuję z aromaterapią, chociaż różnie u mnie z tym bywa, nie do końca dobrze znoszę zapachy.
Mi najbardziej pomagają krótkie drzemki. Po nich zawsze czuję się jak nowo narodzona. Tylko nie mogą być dłuższe niż 20 minut, bo jak tylko pośpię dłużej, to jestem jak osa i czuję się jeszcze bardziej padnięta niż przedtem. Wtedy to już nic nie jestem w stanie zrobić i o koncentracji nie ma mowy….