Psychologia społeczna jest dziedziną nauki, która sporo wspólnego ma z samą psychologią jak i socjologią. Jej zadaniem jest zbadanie tego, jaki inni ludzie, ich zachowanie oraz obecność mają wpływ na psychikę jednostki. Bada ona przeróżne procesy psychiczne oraz reakcje ludzi, znajdujących się w sytuacjach społecznych. Nauka ta jest stosunkowo młoda, ponieważ wyodrębniła się dopiero pod koniec lat 30-tych XX wieku.
▪ Jakie są podstawowe dziedziny badań psychologii społecznej?
▪ Na czym bazuje psychologia społeczna?
▪ Jakie są podstawowe pojęcia psychologii społecznej?
Jakie są podstawowe dziedziny badań psychologii społecznej?
Psychologia społeczna wiąże się nierozerwalnie z psychologią osobowości, psychologią kliniczną, z uczuciami i motywacjami tłumu i jednostek, stereotypami uprzedzeń i bardzo szeroko rozumianym wpływem jednych ludzi na drugich. Bada ona, w jaki sposób kształtują się uprzedzenia oraz stereotypy, jak postrzegamy siebie nawzajem, jak te postrzegania formułujemy i które czynniki o nich decydują.
Nauka ta wyodrębnia postawy ludzi, a także ich źródła, sposoby komunikacji, przyczyny konformizmu i wpływów na atrakcyjność danej jednostki. Dzięki wgłębianiu się w jej meandry dowiemy się, z czego bierze się prospołeczność i dlaczego jedni wykazują ją w mniejszym, a inni w większym stopniu. Pod lupę brana jest także geneza konfliktów społecznych w grupie, a także kwestie tworzenia grupy, pojawienia się podgrup oraz psychologia płci.
Na czym bazuje psychologia społeczna?
Psychologia społeczna bazuje na nurtach poznawczych, analizując w jaki sposób życie emocjonalne jednostki podporządkowane jest sposobowi, w jaki postrzega i rozumie się daną sytuację. Kluczowa jest w tym przypadku zarówno percepcja, jak i emocje.
Nauka ta opiera się również na psychologii motywacji oraz koncepcji teorii kształcenia się, wychodząc z założenia, że pewnych zachowań społecznych można się nauczyć, bazując na konkretnych modelach i powtarzaniu utartych schematów. W grę wchodzi w tym przypadku także nurt indywidualności i odrębności, a także koncepcje ewolucjonistyczne, nawiązujące do praw biologii, w tym zasady ewolucji, doboru naturalnego i eliminacji słabych jednostek.
Jakie są podstawowe pojęcia psychologii społecznej?
Jednym z podstawowych pojęć, wykorzystywanych często w psychologii społecznej jest grupa społeczna, stanowiąca w tym wypadku więcej niż dwie osoby, które ze sobą współdziałają i są od siebie w pewnym sensie zależne. Grupa może być z kolei formalna, nieformalna, duża, mała, obca lub własna. Warunkiem istnienia tego typu społeczności jest ustalenie konkretnego celu, norm i wartości, a także struktury grupy, wśród której wyróżnić można strukturę władzy, popularności i zaufania.
Najściślej powiązane ze sobą grupy tworzą z kolei system, czyli uporządkowaną kompozycję elementów, składających się na wspólną całość. Może to być zatem znany nam wszystkim system rodzinny, stanowiący grupę, w której wyodrębniane są konkretne role poszczególnych członków i muszą być one wypełniane. Grupa niespołeczna to z kolei więcej niż dwie osoby, które znajdują się w jednym miejscu, lecz w żaden sposób ze sobą nie współdziałają i się są od siebie współzależne.
Koleżanka to studiuje i czasami mówi mi o różnych ciekawostkach. To w sumie bardzo ciekawe i moim zdaniem na każdych studiach powinno być choć trochę o psychologii społecznej.