Jak odnaleźć się w ofercie narzędzi sklepów budowlanych? Przedstawiamy listę, kategorie narzędzi!

1
6330
Mężczyzna używa narzędzia elektrycznego - pilarki

Rozmaite narzędzia oraz elektronarzędzia to przedmioty, które pozwalają nam na wykonanie wielu zadań i czynności, których nie jesteśmy w stanie zrealizować siłą własnych rąk. Z tego powodu są niezbędnymi elementami, których używamy podczas każdej naprawy, remontu czy budowy. Bardziej profesjonalni użytkownicy zazwyczaj bez trudu odnajdują się w bogatej ofercie przyrządów, jednak nawet amatorzy potrzebują, od czasu do czasu, użyć młotka czy wkrętarki.

Jakie są kategorie narzędzi w sklepach budowlanych?

Ze względu na to, że oferta sklepów budowlanych jest ogromna, możemy mieć pewne trudności z dokładnym zorientowaniem się w ich asortymencie, szczególnie, gdy nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia w tej dziedzinie. W związku z tym, najlepsze firmy wychodzą naprzeciw także amatorom i pomagają nam, poprzez sprawne i klarowne tworzenie odpowiednich klasyfikacji.

Narzędzia mogą być dzielone na konkretne grupy między innymi według: ich przeznaczenia – na uniwersalne oraz specjalne lub ręczne i zmechanizowane. Dla przykładu, wszelkie narzędzia profesjonalnie dzieli na kategorie Koelner (lista: koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia), znany producent i dystrybutor zamocowań budowlanych, elementów złącznych, narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi wysokiej jakości. Właśnie tymi kategoriami warto się kierować w momencie, gdy potrzebujemy uzupełnić naszą skrzynkę narzędziową lub gdy przeprowadzamy remont, gdyż dzięki nim, sprawnie zorientujemy czego nam dokładnie potrzeba i gdzie to znaleźć.

Narzędzia ręczne

W kategorii narzędzi ręcznych znajduje się mnóstwo podstawowych przyrządów, które potrzebne są w każdym domu nawet na co dzień i trudno się bez nich obejść przy najdrobniejszych naprawach bądź instalacjach. Wśród nich przede wszystkim znajdziemy młotki – od najprostszych modeli, poprzez te murarskie, ślusarskie, aż po kamieniarskie.

Tabela 1. Podział narzędzi ręcznych

Kategorie narzędzi ręcznychRodzaje narzędzi ręcznychPrzykład
Podstawowe• młotki
• wkrętaki
• testery elektryczne
• szczypce
• klucze
• imadła
• ściski stolarskie
Młotek z gumowym trzonkiem
Łączeniowe• zszywacze
• zszywki
• nitownice
• nity
Zszywacz
Pomiarowe• miary
• kątowniki
• suwmiarki
Suwmiarka
Malarskie• pędzle
• wałki
Pędzel
Budowlane• poziomnice
• łaty
• kątownice
• maszyny i akcesoria do glazury
• szpachelki
• wyciskacze
• kielnie
• pace
• taśmy, strecze, folie plandeki
• przybory do sprzątania
Maszyna do glazury
Mechaniczne• klucze
• klucze nastawne
• nasadki
• imbusy
Komplet nasadek w pudełku
Tnące• nożyce i noże
• obcinaki
• przecinaki
• siekiery
• piły
• pilniki
• dłuta
Piła ręczna do drewna

 

Niezbędne są także różnorodne wkrętaki, a inaczej mówiąc: śrubokręty. Ze względu na różne ich zastosowanie, warto mieć takich kilka, o różnych zakończeniach. Istnieją także takie modele, w których trzon jest jeden, natomiast końcówki są wymienne. Bardzo funkcjonalne są również rozszerzone zestawy, na przykład z końcówkami do kluczy trzpieniowych typu torx. Dodatkowo, rozróżniamy wkrętaki elektrotechniczne, które posiadają specjalnie izolowaną rękojeść, która pozwala na bezpieczne odkręcanie śrub w rozmaitych sprzętach elektronicznych lub gniazdkach elektrycznych. Najczęściej, w trzonku znajduje się także minineonówka, która będzie alarmować, gdy urządzenie znajduje się pod napięciem.

Kombinerki, czyli tak zwane szczypce uniwersalne, to kolejne narzędzia ręczne, które z pewnością bardzo przydadzą się w naszych domach, garażach i firmach ponieważ posiadają one bardzo wiele zastosowań. Będziemy mogli dzięki nim uciąć drut, odkręcić śruby czy zdjąć izolację. Odpowiednio izolowane rączki, chronią nas przed napięciem o wartości 500 woltów, dlatego wszelkie prace wykonamy bezpiecznie. Do konkretnych zadań możemy także wybrać szczypce elektrotechniczne lub zaciskowe.

Wśród pozostałych podstawowych narzędzi ręcznych znajdują się klucze nastawne. Zazwyczaj dzielone są na dwa typy: francuzy i szwedy. W ich przypadku ważny jest rozstaw szczęk. Do bardziej zaawansowanych prac remontowych lub montażowych mogą nam się przydać jeszcze imadła ślusarskie oraz ściski stolarskie.

Elektronarzędzia

Bardzo ważną kategorią są elektronarzędzia. To właśnie one znacznie ułatwiają i przyspieszają wykonanie różnorodnych prac. Dzielimy je przede wszystkim na akumulatorowe i przewodowe, ze względu na rodzaj ich zasilania.

Wśród najbardziej podstawowych wyróżniamy wiertarki, które posłużą nam na przykład: do wywiercenia otworu w ścianie. W przypadku tych sprzętów, warto zwrócić uwagę na ich moc, moment obrotowy, a także możliwość regulacji. Istotną rolę odgrywa także wyposażenie dodatkowe, które sprawi, że wiertarka będzie posiadać różne zastosowanie, między innymi jako mieszarka zapraw gipsowych czy betonowych. Do znacznie twardszych powierzchni typu beton, przyda nam się młotowiertarka. Modele akumulatorowe świetnie zastąpią przewodowe, gdy trzeba będzie wykonać prace w w miejscu, gdzie nie mamy stałego dostępu do prądu.

Czerwona wiertarka udarowa

Do składania mebli bądź drobnych sprzętów potrzebna będzie także wkrętarka. Aby wszystkie prace móc wykonać z większą precyzją, warto pamiętać by posiadała ona funkcję kilkustopniowej regulacji momentu obrotowego.

Kolejnym ważnym elektronarzędziem jest szlifierka. Głównie rozróżniamy dwa typy: stołową i kątową. Szlifierki stołowe służą przede wszystkim do wyrównywania, a także szlifowania różnorodnych powierzchni. Możemy także wykorzystać ją do ostrzenia narzędzi. Jest to idealny sprzęt do prac związanych z samodzielnym tworzeniem mebli, na przykład drewnianych.

Szlifierka kątowa najczęściej przydaje się do cięcia metalu, betonu i innych twardych materiałów. Jest to także narzędzie uniwersalne, gdyż wykorzystać je możemy praktycznie do wszystkiego, od złuszczania farb z trudnych powierzchni, po polerowanie.

Następnym, bardzo potrzebnym narzędziem jest pilarka, a innymi słowy ujmując – piła łańcuchowa. Przede wszystkim, służy do cięcia drewna i płyt wiórowych bądź sklejki. Różne modele pilarek odznaczają się różnymi parametrami, które warto dostosować do indywidualnych potrzeb. Najbardziej popularne są pilarki spalinowe, które, dzięki swojej dużej mocy, są funkcjonalne i wydajne.

Narzędzia ze sklepu budowlanego

Warto także pamiętać o wyrzynarkach. Ich zastosowanie jest podobne do pilarek, ponieważ służą do cięcia różnych materiałów, w zależności od doboru brzeszczotu. Są za to łatwiejsze w obsłudze i bardziej poręczne, dlatego będą przydatne dla osób, które są na początku swojej przygody z majsterkowaniem. Dodatkowo, wyrzynarki są bardziej precyzyjne i dzięki temu możemy je wykorzystać do np. cięcia krzywoliniowego i do różnorakich prac wykończeniowych.

W przypadku prac związanych z instalacją elektryczną, potrzebna będzie lutownica. Taki sprzęt przyda się również do łączenia wielu elementów metalowych czy plastikowych, dlatego można używać go nawet do tworzenia biżuterii czy naprawiania sprzętów elektronicznych. Istnieje wiele typów lutownic, które będą adekwatne do różnych tworzyw i elementów. Wyróżniamy między innymi modele: grzałkowe z wymiennymi grotami, które idealnie sprawdzą się przy łączeniu elementów instalacji elektrycznych, transformatorowe – szybkie w działaniu i o dużej mocy nagrzewania oraz gazowe, które nie wymagają podłączenia do prądu.

W każdym domu i warsztacie z pewnością bardzo przydatnym i wielofunkcyjnym narzędziem będzie pistolet do klejenia na gorąco. Dzięki niemu, łatwo, solidnie i bez brudzenia rąk, można skleić elementy z wykonane z różnych tworzyw.

Dodatkowymi elektronarzędziami, które mogą przydać się przy bardziej specyficznych pracach są: pompy do wody, myjki ciśnieniowe, opalarki, betoniarki i zagęszczarki. Te także możemy kupić na własny użytek, gdy zajdzie taka potrzeba.

Akcesoria do elektronarzędzi

Opisane powyżej elektronarzędzia potrzebują konkretnych akcesoriów, które sprawią, że te urządzenia staną się wielofunkcyjne i będzie można ich użyć do wielu powierzchni. Bardzo bogaty wybór akcesoriów posiadają wiertarki, szczególnie jeśli chodzi o rodzaje wierteł i dłut. Dzięki ich odpowiednim typom, będziemy mogli wiercić otwory różnych wielkości, praktycznie w każdym materiale, nawet w betonie i metalu.

Do wkrętarek przydadzą się zestawy grotów i nasadek udarowych. Za ich pomocą będziemy mogli umiejscowić różnego rodzaju wkręty w wielu powierzchniach, o różnorodnych właściwościach i grubościach. Pracę ułatwiają nasadki magnetyczne, dzięki którym wszelkie śrubki, gwoździe i inne wkręty, zainstalujemy prosto i bez narażania naszych palców.

Akcesoria do narzędzi budowlanych

W przypadku szlifierek, najważniejsze są ściernice, czyli tarcze, które szlifują i tną różne powierzchnie. Ich typów jest także bardzo wiele i są one dobierane ze względu na materiały, które chcemy wyszlifować. Głównie wyróżniamy ściernice korundowe do: stali nierdzewnej, stali o dużych przekrojach, kamienia oraz aluminium. Istnieją także ściernice diamentowe, do cięcia bardzo twardych materiałów, takich jak na przykład beton zbrojony. Dyski szlifierskie można zastąpić papierami ściernymi w krążkach, których dobrze jest używać do delikatniejszych powierzchni. Szlifierki można także wykorzystać do polerowania, zamieniając ściernicę na krążki z filcu, wełny bądź futra wełnianego.

W pilarkach i wyrzynarkach możemy wymieniać brzeszczoty w zależności od tworzyw, które będziemy ciąć. Każde z nich są odpowiednio dostosowane do konkretnego rodzaju materiału. Do lutownicy z kolei, będziemy potrzebować spoiw cynowo-ołowiowych, czyli tak zwanych lutowii, które służą do wypełnienia spoiny. Pistolety do klejenia na gorąco oczywiście wymagają użycia kleju w formie sztyftu. Na rynku znajduje się wiele ich rodzajów, które są adekwatne do danych powierzchni. Znajdziemy nawet kleje ozdobne, z brokatem lub kolorowe, które będą mogły stanowić ciekawe wykończenie.

Narzędzia do ogrodu

Kiedy myślimy o narzędziach, nie możemy zapomnieć, że bardzo ważną gałęzią w tej dziedzinie są sprzęty i narzędzia do ogrodu. Nie da się bez nich obejść podczas wykonywania czynności związanych z pielęgnacją ogrodów, trawników i podwórek. Ważne, żeby były one solidne, a jednocześnie lekkie i wygodne w użyciu. W ich przypadku również stosowane są konkretne podziały.

Tabela 2. Podział narzędzi ogrodowych

Kategorie narzędzi ogrodowychRodzaje narzędzi ogrodowych i ich zastosowaniePrzykład
Elektronarzędzia ogrodowekosiarki bębnowe – najlepsze do pielęgnacji małych ogrodów i niewielkich trawników. Występują także w wersjach akumulatorowych.
kosiarki elektryczne i akumulatorowe – najpopularniejsza szerokość koszenia to 30 – 40 centymetrów. Cicho pracują i nie generują spalin.
kosiarki spalinowe – służą do pielęgnacji dużych obszarów trawnikowych. Na rynku znajdują się urządzenia samobieżne z kilkustopniową skrzynią biegów oraz z funkcją mulczowania, czyli silnego rozdrabniania trawy i rozrzucania jej po trawniku.
podkaszarki – idealne do koszenia trudno dostępnych miejsc. Służą do drobniejszych prac porządkowych, a także do wycinania wysokich chwastów i niewielkich pędów krzewów.
akumulatorowe nożyce do przycinania trawnika – lekki i wygodny sprzęt do pielęgnacji żywopłotów, trawników i krzewów. Zaawansowane modele posiadają wymienne ostrza, obracane uchwyty i teleskopowe trzonki do zwiększenia zasięgu pracy.
siewniki – służą do równomiernego i precyzyjnego rozsypywania nasion oraz nawozów.
aeratory – narzędzia, które nakłuwają powierzchnię trawnika, spulchniając ziemię i ułatwiając dostęp powietrza do korzeni.
dmuchawy do liści – ułatwiają i przyspieszają porządkowanie trawników z liści.
Podkaszarka
Nożyce do żywopłotu
Nożyce do trawy
Narzędzia ogrodowe ręczneszpadle i łopaty – podstawowe narzędzia w ogrodzie. Służą do przekopywania i spulchniania ziemi.
sekatory ręczne – używane do przycinania pędów, łodyg i gałązek.
grabie – głównie rozróżnia się dwa typy grabi: do trawy i liści. Warto zwrócić uwagę na rozstaw ich zębów i giętkość.
konewki i węże ogrodowe – służą do nawadniania ziemi i zraszania roślin.
taczki – do przewożenia ciężkich przedmiotów lub skoszonej trawy czy zebranych liści.
łopatki do sadzenia i pazurki – narzędzia używane do sadzenia i spulchniania ziemi, a także usuwania chwastów.
siekiery ogrodnicze – przydatne są do rąbania drewna i jego obróbki.
rękawice ogrodnicze – zapewniają bezpieczne przeprowadzanie ręcznych prac ogrodowych.
Sekator
Szpadel

 

Warto także zastanowić się jaki rodzaj zasilania narzędzi ogrodowych będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Możemy wybrać spośród: elektrycznych przewodowych, elektrycznych akumulatorowych oraz spalinowych. Te pierwsze są wygodne w użytkowaniu, lżejsze i przyjazne środowisku. Jeśli przewody będą zbyt krótkie, by podłączyć je do źródła prądu, możemy skorzystać ze specjalnych przedłużaczy lub sprzętów akumulatorowych. W momencie, gdy mamy duże przestrzenie ogrodowe do pielęgnacji, zdecydujmy się na urządzenia zasilane spalinowo, ponieważ są one bardziej wydajne ze względu na większą moc.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj