Kiedy, gdzie niezbędne są wózki sanitarne?

1
2907
wózek sanitarny

Osoby starsze, niedołężne, niepełnosprawne czy też po wypadkach, które doznały różnego rodzaju urazów, wymagają specjalnej opieki oraz sprzętu, który umożliwiłby im w miarę swobodne przemieszczanie się. Oprócz wózków inwalidzkich, które stanowią absolutną podstawę, na rynku pojawiają się coraz to nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, dzięki którym możliwe jest znaczne ułatwienie codziennego życia zarówno osobom wymagającym pomocy, jak i ich opiekunom. Należą do nich m.in. wózki sanitarne.

Czym są wózki sanitarne?

Wózek sanitarny to urządzenie, które umożliwia samodzielne korzystanie z toalety oraz prysznica osobom niepełnosprawnym. Wózki sanitarne wykonywane są z odpornych na działanie wilgoci materiałów, które ponadto można łatwo zdezynfekować oraz wyczyścić, bez obaw, że ulegną zniszczeniu. Główna konstrukcja wózków sanitarnych stworzona jest zazwyczaj z metalu malowanego proszkowo lub stali nierdzewnej. Ponadto urządzenia te wyposażone są w kółka, dzięki czemu możliwe jest wygodne przemieszczanie osoby niepełnosprawnej, nawet w niewielkich pomieszczeniach, gdzie zachodzi konieczność wielokrotnego manewrowania wózkiem.

Aby przekonać się, jak wyglądają tego typu urządzenia wysokiej jakości, można przejrzeć wózki sanitarne (różne modele) na innow.pl. Warto wiedzieć, że często są one wyposażone w dodatkowe funkcje oraz udogodnienia, dzięki którym możliwe jest idealne dopasowanie ich do potrzeb konkretnej osoby.

Kiedy, gdzie niezbędne są wózki sanitarne?

Jak już wspomnieliśmy, wózki sanitarne umożliwiają osobom starszym, niepełnosprawnym lub w trakcie rekonwalescencji pourazowej samodzielne korzystanie z toalety, lub prysznica. W związku z tym stanowią niezbędne wyposażenie wielu oddziałów szpitalnych, a także domów opieki. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup wózka sanitarnego na użytek prywatny, jeśli osoba wymagająca opieki mieszka w swoim własnym domu, a pomagają jej najbliżsi lub zatrudniona jest wykwalifikowana opiekunka, lub opiekun. W momencie, gdy wózek przestanie być potrzebny, można go sprzedać lub oddać do instytucji, która na pewno dobrze taki dar wykorzysta.

Jak działają wózki sanitarne?

Dzięki temu, że wózki sanitarne są wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, można bez obaw umieścić osobę siedzącą na takim wózku pod prysznicem. Wyglądem wózek sanitarny bardzo mocno przypomina wózek inwalidzki, jednak różni je wiele szczegółów konstrukcyjnych. Bardzo istotną różnicą jest np. to, że siedzisko wózka sanitarnego umożliwia załatwienie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Niektóre modele wyposażone są w specjalny pojemnik, inne pozwalają na najazd na muszlę klozetową.

Do podstawowego wyposażenia wózków sanitarnych należą kółka (im bardziej zwrotne, tym lepiej), hamulce i blokada, która zapobiega przesuwaniu się wózka np. w trakcie siadania. Dodatkowe udogodnienia, które powinien posiadać taki wózek, to wyjmowane poręcze, wysuwany podnóżek, a także regulowane podłokietniki.

1 KOMENTARZ

  1. Takie wózki w domach bardzo dobrze się sprawdzają, usprawniają opiekę nad osobą niepełnosprawną. Szkoda tylko, że są dość drogie… Czy można dostać na nie jakieś dofinansowanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj