O łuszczycy mówi się w ostatnich latach coraz więcej. Przede wszystkim jest to najczęstsza przewlekła choroba skóry, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka informacji na jej temat w Internecie.Kto może na nią zachorować? Co przyczynia się do tej choroby? Czy można w jakiś sposób zminimalizować jej objawy?
• Co to jest łuszczyca?
• Czy łuszczyca jest wyleczalna?
• Kto jest podatny na łuszczycę?
• Co sprzyja zachorowaniu na łuszczycę?
• Jaki wpływ mają leki i używki?
• Czy urazy i operacje wywołują łuszczycę?
Co to jest łuszczyca?
Ta przewlekła choroba charakteryzuje się czerwonymi wykwitami skórnymi, przypominającymi łuski. Najczęściej obejmuje ona kolana, łokcie, głowę, plecy, ale nie tylko. Istnieje kilka rodzajów tej choroby, najpopularniejszą jest łuszczyca zwykła, na którą zapada około 70% chorych. Warto przeczytać o tym, kto jest narażony na tą chorobę, zgłębić wiedzę o czynnikach sprzyjających łuszczycy (www.drmichaels.com.pl), ale też pamiętać, co nasila objawy tej ciężkiej choroby.
Czy łuszczyca jest wyleczalna?
Łuszczycy nie da się skutecznie wyleczyć, ponieważ jest ona powiązana z funkcjonowaniem układu odpornościowego. Nie pracuje on w prawidłowy sposób, co daje objawy na skórze chorego. Z łuszczycą nie da się wygrać, ale można sprawić, że życie z nią będzie łatwiejsze, a objawy tej choroby spadną do minimum.
Kto jest podatny na łuszczycę?
Łuszczyca może być uwarunkowana genetycznie. Jeśli w rodzinie są chorzy, którzy leczą się na tą chorobę, pojawia się ryzyko wystąpienia u kolejnych pokoleń, szczególnie w linii rodzice – dziecko. Łuszczyca I typu pojawia się w młodym wieku, najczęściej do 40. roku życia. Może być ona powodowana różnymi infekcjami, np. paciorkowcowymi. Natomiast łuszczyca II typu pojawia się około 60. roku życia i ma ona dużo lżejszy przebieg niż ta, przechodzona w młodym wieku.
Co sprzyja zachorowaniu na łuszczycę?
Przede wszystkim infekcje. Najczęściej te bakteryjne, jak na przykład angina ropna, ale też niedoleczone stany (próchnica, zapalenia układu moczowego). Negatywny wpływ mają również choroby wirusowe – różyczka, ospa wietrzna, półpasiec, wirus HIV. Do czynników wyzwalających łuszczycę można też zaliczyć cukrzycę typu II, dnę moczanową i inne choroby wewnętrzne.
Jaki wpływ mają leki i używki?
Wpływ na wystąpienie łuszczycy mogą też mieć leki, które są przepisywane na inne choroby. Mowa tutaj o lekach beta-blokujących, które są często stosowane w leczeniu nadciśnienia, ale też lekach na depresję, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych , interferonie czy przyjmowanych hormonach. Udowodniono również, że alkohol, narkotyki czy papierosy mogą zaostrzyć przebieg łuszczycy, tak samo zresztą jak stres.
Czy urazy i operacje wywołują łuszczycę?
Wszelkie ingerencje w skórę, jak na przykład przebyte zabiegi, mogą wywołać łuszczycę. Blizny pooperacyjne, oparzenia itp. mogą spowodować, że dokładnie w tym miejscu pojawią się plamy łuszczycowe. Nawet długotrwały ucisk spowodowany noszeniem zbyt ciasnych ubrań czy zwykłe noszenie mocno zapiętego zegarka może mieć wpływ na wyzwolenie tej choroby. Jak widać, nie tylko genetyka odgrywa tutaj główną rolę.