Nity grzybkowe, stożkowe… rodzaje nitów i ich przeznaczenie

0
4661
nity do nitowania

Nitowanie – sprawdzony sposób łączenia. Ale jakie warto wybrać spośród wielu dostępnych typów? Jakie są rodzaje nitów i od czego zależy, po które powinniśmy sięgnąć?

Jakie zastosowanie mają nity?

Nity to akcesoria służące do nitowania, czyli łączenia ze sobą metalowych elementów. W częściach, które zamierzamy połączyć, trzeba wywiercić otwory, następnie przełożyć przez nie nit, a jego końcówkę włożyć do nitownicy. Po skorzystaniu z tego przydatnego narzędzia otrzymamy mocne, praktycznie nierozerwalne połączenie – jedynie rozwiercając nity można je rozłączyć.

Jakie są typy nitów ze względu na sposób montażu?

Najbardziej tradycyjne nity składają się z główki (czy też łba, bo i taka nazwa funkcjonuje), szyjki (inaczej trzonu) oraz zakuwki, zasklepiającej się w procesie nitowania. Ten typ nitów był kiedyś powszechnie stosowany, jednak ostatnio odchodzi do lamusa, z powodu upowszechnienia się techniki spawalniczej, która pozwala w prostszy sposób i przy oszczędności środków osiągnąć podobne efekty.

Nie oznacza to jednak, że samo nitowanie jest już zapomnianą sztuką. Tyle tylko, że najczęściej stosowane obecnie nity wyglądają już inaczej – wystarczy zajrzeć na incop.pl/c12,nity, żeby samemu to sprawdzić. To nity zrywalne – właśnie te, w których drut tworzy główkę, odrywaną podczas nitowania za pomocą nitownicy.

Możemy wyróżnić również nitonakrętki – typ nitów z wewnętrznym gwintem, których montaż przebiega w dość podobny sposób, chociaż z zastosowaniem nie nitownicy, lecz zaciskarki. Proces polega na wkręceniu trzpienia, osadzeniu w nim nitonakrętki, dokręcenia jej, spęcznienia ruchem powrotnym i wreszcie wykręcenia trzpienia.

Jakie są typy nitów ze względu na kształt?

Najpowszechniej stosuje się nity o łbach kulistych, głównie ze względu na oszczędności, jakie pozwalają zrobić. Dzięki niskiemu profilowi nadają się do większości zastosowań. Niestety ich łby po zanitowaniu wyraźnie wystają, co może razić nasze poczucie estetyki.

Mamy też nity z łbami grzybkowymi, stożkowymi i soczewkowymi. Te robią lepsze wizualne wrażenie. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu gładkiej powierzchni, powinniśmy sięgnąć po nity o łbach płaskich. Musimy przy tym jednak zdawać sobie sprawę, że przygotowanie otworów pod takie nity jest kosztowniejsze, a samo spojenie słabsze.

Wśród cech, jakimi określone rodzaje nitów się między sobą wyróżniają, znajduje się też przekrój trzonka. Ze względu na tę cechę dzielimy je na pełne, drążone i rurkowe, z czego dwa ostatnie znajdują zastosowanie, gdy musimy połączyć materiały o niewielkiej twardości.

Ponadto możemy podzielić nity na otwarte i szczelne. Cechą wyróżniającą szczelnych jest płaska końcówka tulei, dzięki której woda nie przedostaje się do powstałego połączenia.

Z innych typów warto wspomnieć o nitach karbowanych, które mają na tulei karby, pomocne przy zakotwiczaniu w miękkich materiałach, takich jak drewno. Natomiast nity gwiazdkowe mają zakuwki w formie języczków, które po umieszczeniu w otworze rozginają się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj