Poddasze to znakomite miejsce na stworzenie przytulnego małego pokoiku lub sypialni. Na rynku jest mnóstwo typów okien dachowych, stworzonych najczęściej z tworzywa sztucznego PCV lub drewna. Podpowiadamy, które z nich wybrać, aby były solidne i służyły nam przez długie lata.
- Rodzaje okien na dach i poddasze
- Czym są okna dachowe PCV?
- Cechy okien na dach i poddasze PCV
- Dlaczego powinniśmy wybrać okna drewniane?
- Wady okien dachowych drewnianych
Rodzaje okien na dach i poddasze
Zanim zdecydujemy się na konkretny model okien dachowych warto zapoznać się z jego typami. Wyróżnia się okna obrotowe, uchylne i uchylno-obrotowe, w tych ostatnich mamy do czynienia z podwójnym systemem otwierania. Natomiast okna wysokoosiowe charakteryzują się lekkim otwieraniem, ponieważ ich skrzydło wynoszone jest ponad połać. To tylko podstawowe rodzaje. Pełną ofertę okien dachowych, w tym okna PCV i drewniane, można zobaczyć na homebook.pl/produkty/okna-dachowe wraz z cenami i opisem producenta.
Czym są okna dachowe PCV?
Okna PCV wykonywane są z polichlorku winylu, są bardzo lekkie i można je montować jeszcze przed otynkowaniem. Ponadto coraz częściej w ofercie producentów znajdziemy profile bezołowiowe, które nie zawierają szkodliwych substancji i są przyjazne dla środowiska.
Cechy okien na dach i poddasze PCV
Okna PCV świetnie sprawdzają się podczas deszczowych i burzowych dni, ponieważ nie pochłaniają wilgoci, ponadto łatwiej się je czyści, są lekkie i nie wymagają konserwacji nawet przez 40 lat! Na rynku występują najczęściej białe okna PCV, jednak bez problemu można zamówić je także w innych kolorach. Należy tylko pamiętać, że ciemne okna z tego tworzywa mogą odkształcać się pod wpływem większych temperatur, np. w upalne letnie popołudnia. Do zalet należy także cena, często znacznie niższa niż w wypadku okien dachowych drewnianych. Niestety w przypadku powierzchniowych uszkodzeń okien PCV nie da się odmalować ani naprawić.
Dlaczego powinniśmy wybrać okna drewniane?
Przede wszystkim okna dachowe drewniane mają opinię porządniejszych i mniej podatnych na odkształcenia, a do tego wyglądają o wiele bardziej prestiżowo i elegancko. Świetnie sprawdzą się zarówno w nowym modernistycznym budynku jak i starym domu jednorodzinnym. Stworzone są z naturalnych i ekologicznych produktów, najczęściej z drewna sosnowego i dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, a także sprzedawane w stanie surowym (do własnoręcznego pomalowania). Dają więcej ciepła, a do tego wrażenie przytulnej atmosfery. Dlatego świetnie sprawdzą się w kameralnych sypialniach czy małych pokoikach umiejscowionych na poddaszu. Ponadto łatwiej naprawić w nich jakiekolwiek uszkodzenia.
Wady okien dachowych drewnianych
Do najczęściej wymienianych wad tego typu okien należy obowiązek regularnej konserwacji. Co kilka lat należy oczyścić ramę okna ze starego lakieru i zaimpregnować ją na nowo. W przeciwnym razie zbyt zawilgocone drewno może ulec zniszczeniu. Ponadto okna te najczęściej są także nieco droższe niż PCV i nie można ich montować przed tynkowaniem budynku.