Poddasze to miejsce w naszym domu, z którym zazwyczaj mamy aranżacyjny problem. Jest to jednocześnie pomieszczenie, które aż prosi się o zagospodarowanie i zachęca do interesujących rozwiązań, z drugiej jednak strony często dość trudno poradzić sobie z tak specyficznym ułożeniem dachu, które zwykle pomniejsza pomieszczeń i sprawia, że ciężko funkcjonalnie ją zaaranżować.
∘ Sypialnia na poddaszu jako miejsce do życia?
∘ Jakie pomysły na urządzenie sypialni na poddaszu?
∘ Urządzamy sypialnie na poddaszu – przydatne rady
∘ Jakie oświetlenie do sypialni na poddaszu?
∘ Sypialnia z naturalnym wykończeniem
∘ Jakie kolory do sypialni na poddaszu?
Sypialnia na poddaszu jako miejsce do życia?
Poddasze tworzy mimo wszystko niezwykle ciepły i nierzadko również romantyczny klimat, sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi, składając się na idealną lokalizację dla sypiali. Jak zatem zaaranżować tak nietypowe wnętrze, aby wykorzystać w pełni jego możliwości i stworzyć pokój, w którym poczujemy się dobrze i odetchniemy po ciężkim dniu pracy?
Jakie pomysły na urządzenie sypialni na poddaszu?
Ten temat z pewnością zainteresuje każdego, kto ma poddasze i zamierza je urządzić właśnie jako sypialnię, a pomysłów na aranżację sypialni na Homebook.pl i innych tego typu portalach zdecydowanie nie brakuje. Możemy się zatem posiłkować tymi gotowymi, udostępnionymi w sieci podpowiedziami, które z całą pewnością stanowić będą niezwykle pomocną inspirację. Zacznijmy jednak od początku.
Urządzamy sypialnie na poddaszu – przydatne rady
Najbardziej funkcjonalne i najłatwiejsze do wyposażenia są niewątpliwie sypialnie domów z dachem dwuspadowym, szczególnie jeżeli przedzielone są one ścianką. Wtedy sama sypialnia posiada tylko pojedynczy skos, pod którym zazwyczaj, dla efektywnego zagospodarowania przestrzeni, ustawia się płaski mebel, taki jak łóżko, niewielka szafka, komoda, toaletka. Wszystko zależy od tego jak duży jest to skos, ile zabiera nam przestrzeni i co jest w stanie się pod nim zmieścić.
Jakie oświetlenie do sypialni na poddaszu?
Sypialnia to nasz nocny azyl, w którym poddajemy się upragnionemu wytchnieniu, dlatego zazwyczaj nie potrzebujemy w niej dobrego, dokładnego oświetlenia, a jedynie stłumione światło, tworzące miłą, przytulną atmosferę, wspaniałą do relaksu. Oprócz różnego rodzaju lamp, warto zwrócić również uwagę na oświetlenie naturalne.
Większość pokojów na poddaszu posiada okna połaciowe, dzięki którym w ciągu dnia do pomieszczenia wpada dużo światła. Warto zatem zaaranżować przestrzeń tak, aby łóżko znajdowało się tuż pod nimi. Wtedy, budząc się rano, naszym oczom ukazuje się widok pięknego poranka, z którym dużo lepiej zaczyna się dzień, w nocy z kolei podziwiać można gwiaździste niebo.
Sypialnia z naturalnym wykończeniem
Wykończenie takiego wnętrza, kiedy już oswoimy się z myślą o nim, powinno sprawić nam wiele przyjemności. Sypialnie na poddaszu, pomimo kilku ograniczeń, dają nam bowiem ogromne pole do popisu. Czasem warto podkreślić skosy i sprawić, że będą one stanowiły atut pomieszczenia, pozostawiając elementy konstrukcyjne dachu w naturalnym drewnie, a ścianę, znajdującą się pomiędzy skosami malując na inny kolor niż pozostałe.
Jakie kolory do sypialni na poddaszu?
Jako, że takiej sypialni sprzyja zazwyczaj optyczne powiększanie, a nie pomniejszenie przestrzeni, najlepiej byłoby postawić na jasne kolory ścian i mebli. Stosunkowo modne są aktualnie wnętrza, w których dominuje biel, a barwa ta znakomicie rozświetla przestrzeń i odbija światło. Na poddaszu świetnie sprawdzą się również beże, szarości, błękity, a każdy z tych kolorów przełamać można kolejnym, nieco bardziej wyrazistym.
Na poddaszu trzeba przede wszystkim postawić na jasną kolorystykę. W większości przypadku to pomieszczenie jest niedoświetlenie. Trudno jest też sensownie zagospodarować te wszystkie skosy. Ja to widzę tak: pośrodku wielki łóżko, a po bokach piękne skrzynie do przechowywania w stylu kolonialnym. I to wystarczy