World University Championship Chess 2014 – Katowice

2
13718
szachownica i pionki

Szachy to dyscyplina jedyna w swoim rodzaju. Ta wywodząca się z Indii gra może pochwalić się prawdziwie wielowiekową tradycją. Jak wiadomo, uczy ona logicznego myślenia i strategicznego planowania, dlatego cieszy, że po tych wszystkich stuleciach szachy nie tylko nie odeszły do lamusa, lecz są kultywowane przez nowe pokolenie. Młodzi szachiści mogą z kolei sprawdzać swoje umiejętności dzięki zawodom, takim jak World University Championship Chess.

1. Czym jest World University Championship Chess?

Mówimy tu o Akademickich Mistrzostwach Świata, które organizuje Międzynarodowa Federacja Sportu Akademickiego (FISU). Turnieje te odbywają się regularnie co dwa lata, na przemian z uniwersjadami.

Dla jasności trzeba tu powiedzieć, że uniwersjady to multidyscyplinarne zawody międzynarodowe dla studentów. Akademickie Mistrzostwa Świata stanowią uzupełnienie tych rozgrywek, co oznacza, że obejmują te dyscypliny sportowe, dla których nie przewidziano miejsca w programie uniwersjad. Należą do nich między innymi tenis stołowy, kolarstwo, piłka ręczna, judo, a od 1990 roku również najlepsi szachiści wśród studentów mogą próbować swych sił w takiej rywalizacji.

Pierwsze Akademickie Mistrzostwa Świata w szachach odbyły się w Odessie. Przez następne ćwierć wieku gościły w takich miastach jak na przykład Rotterdam, Warna, Ułan Bator, Stambuł czy Zurych, by wreszcie przy okazji trzynastej edycji trafić do Katowic. Turniej, który odbył się w sali konferencyjnej Hotelu Diament, wchodzącego w skład kompleksu hali widowiskowo-sportowej Spodek, rozpoczął się w poniedziałek osiemnastego sierpnia, a zakończył w niedzielę dwudziestego czwartego tegoż miesiąca.

2. Kto wziął udział w Akademickich Mistrzostwach Świata 2014?

Trzeba przyznać, że Polska w tej edycji turnieju reprezentowana była przez wyjątkowo silny skład. Olimpijka Klaudia Kulon, Mistrz Świata do lat dwudziestu Dariusz Świercz, Aleksandra Lach, Anna Gasik, Maciej Klekowski, Michał Olszewski, Jacek Tomczak, Kacper Piorun – to nie byli w żadnym razie przypadkowi ludzie, lecz najlepsi z najlepszych na polu akademickich szachów. Można było więc mieć całkiem uzasadnioną nadzieję na spore sukcesy.

Jednak także reprezentanci pozostałych krajów uczestniczących w zawodach cieszyli się zasłużoną renomą. Reprezentujący Rosję Sanan Siugirow zdobył przecież tytuł arcymistrza jeszcze przed ukończeniem szesnastu lat. Karen Grigorjan z Armenii może pochwalić się tym tytułem od zeszłego roku, a lista turniejów, w których odnosił sukcesy, jest imponująca.

Wśród pań największą obawą nasze zawodniczki napawała zapewne chińska arcymistrzyni Yixin Ding, dwukrotna medalistka indywidualnych mistrzostw Azji, oraz Mongołka Batchujagijn Mongontuul, dwukrotnie zdobywająca medale w mistrzostwach świata juniorek.

ruch szachisty

3. Kto zwyciężył w Akademickich Mistrzostwach Świata w szachach 2014?

Polscy studenci już od jakiegoś czasu dobrze radzili sobie w godnym reprezentowaniu kraju wśród czołowych szachistów. Na poprzednich Akademickich Mistrzostwach, które odbyły się w Guimaraes, Polacy nie tylko zajęli aż dwa miejsca na podium (drugie i trzecie) w klasyfikacji mężczyzn, ale i drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Pozostało pytanie, czy po dwóch latach, jakie minęły od tamtego czasu, dobra passa naszych studentów się utrzyma.

I rzeczywiście polscy kibice nie mieli powodów do narzekań. Już na półmetku turnieju na prowadzenie wysunęła się Klaudia Kulon, a po piętach deptał jej nikt inny jak Anna Gasik, zatem to między Polkami toczyła się rywalizacja o zwycięstwo.

Ostatecznie to Kulon została Akademicką Mistrzynią Świata, choć może nie w tak pięknym stylu, jak wielu oczekiwało. Zaledwie zremisowała z Chinką Zhang Xiaowen, tyle jednak wystarczyło do zwycięstwa turnieju. Drugie miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Batchujagijn Mongontuul. Oprócz nich na podium stanęła też Ding Yixin. Jeśli chodzi o Polki, to trzeba dodać, że wysokie czwarte miejsce zajęła Marta Bartel, a w pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze Aleksandra Lach.

W rywalizacji męskiej Dariusz Świercz walczył o podium z dużą determinacją, jednak ostatecznie zajął czwarte miejsce. Z ósmą pozycją zawody zakończył Michał Olszewski, a Maciej Klekowski, Akademicki Mistrz Polski, w którym pokładano duże nadzieje, zajął dopiero jedenaste miejsce. Zwycięzcą okazał się Rosjanin Sanan Siugirow, drugie miejsce zajął Ormianin Karen Grigorjan, a na trzecim uplasował się rodak Siugirowa, Iwan Bukawszyn.

Zatem panowie nie dostarczyli kibicom niestety tyle radości, ile dał im tryumf Kulon w rywalizacji damskiej, jednak na osłodę pozostało jeszcze zwycięstwo Polski w klasyfikacji drużynowej – nasza reprezentacja znalazła się przed Rosją i Armenią.

2 KOMENTARZE

  1. Miła jest świadomość, że w dzisiejszych czasach dominacji gier komputerowych, stare dobre szachy znajdują jeszcze swoich entuzjastów. Zwłaszcza, że żeby grać w nie z powodzeniem, to trzeba mieć tęgą głowę. Można tylko podziwiać naszych mistrzów i mistrzynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj