Zamocowania, czyli wkręty, śruby, kotwy… musisz je znać!

1
3485
Kotwy mechaniczne

Podczas każdego remontu niezwykle przydatne są narzędzia oraz materiały budowlane. Choć może nie zdajesz sobie z tego sprawy, to zapewne najczęściej używasz różnego typu zamocowań. Sprawdź, gdzie kupić i jak mocować wkręty, śruby i kotwy.

Gdzie kupić zamocowania budowlane?

Najpierw należałoby zastanowić się, gdzie można kupić zamocowania budowlane. Tak naprawdę są one dostępne w każdym sklepie lub markecie budowlanym. Czasami pojawiają się również w popularnych dyskontach. Musisz jednak wiedzieć, że zamocowania możesz przeglądnąć na serwisach budowlanych typu: www.stukpuk.pl/zamocowania. Najlepiej jest też zamawiać je w internecie, ponieważ wybór jest o wiele większy, co w znacznym stopniu ułatwia zakup. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że od jakości śrub czy wkrętów zależy wytrzymałość zamocowania. Dlatego lepiej kupować je w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach budowlanych. A teraz, jak już wiesz, gdzie szukać zamocowań, sprawdź, do czego Ci się przydadzą.

Do czego służą kotwy?

Na początku trzeba zaznaczyć, że rozróżnia się kotwy mechaniczne oraz chemiczne, które mają nieco inne zastosowanie. Kotwy mechaniczne służą do tego samego, co kołki rozporowe. Różnica tkwi w tym, że są w całości wykonane ze stali, a nie z tworzywa sztucznego, dzięki czemu cechują się o wiele większą wytrzymałością. Można je stosować do materiałów pełnych, takich jak beton.

Kotwy mechaniczne

Natomiast w przypadku materiału pełnego lub drobno otworowego, gdy potrzebna jest maksymalna wytrzymałość na obciążenia, stosuje się kotwy chemiczne, które są połączeniem masy żywicznej i elementu stalowego.

Jak to wygląda w praktyce? Żywica wypełnia wszystkie zakamarki w nawierconym otworze, tworząc w ten sposób niezwykle wytrzymałe spoiwo. Doskonale zastępuje ono kołek rozporowy, a dzięki temu, że kotwy chemiczne nie wywołują naprężeń, można nimi wypełnić otwory w pobliżu krawędzi. Znajdują one zastosowanie również wtedy, gdy występuje konieczność wykonywania wielu otworów w blisko siebie.

Jakie elementy łączące wybrać?

Takie elementy łączące, jak śruby i wkręty, stosują zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy podczas drobnych prac w domu. Innych wkrętów użyjesz, gdy chcesz przymocować coś do drewna, a innych do metalu czy też płyt kartonowo-gipsowych (te najprościej jest rozpoznać, ponieważ są fosforowane na czarno).

Natomiast śruby to gwintowane elementy łączące. Stosuje się je do łączenia wielu różnych konstrukcji, zarówno podczas budowy budynków, jak i maszyn i wszelkiego rodzaju urządzeń. Podczas łączenia przy pomocy śrub często używa się również nakrętek lub podkładek, które zwiększają wytrzymałość oraz stabilność łączenia.

Należałoby wspomnieć jeszcze o gwoździach, które najczęściej służą do mocowania elementów drewnianych. Można je podzielić na gwoździe budowlane (te należą do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych), pierścieniowe, papowe, skrętne, hartowane oraz gwoździe skoble.

Musisz pamiętać, że wybierając zamocowania zawsze trzeba zwracać uwagę na ich klasę wytrzymałości, bez względu na to, czy chcesz zawiesić szafkę kuchenną, czy też obraz na ścianie z płyty kartonowo-gipsowej. Z tego względu w naszej opinii warto zadbać o podstawową wiedzę na temat różnego rodzaju zamocowań. Jakie jeszcze dałbyś rady osobom, które planują remont w swoim domu? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem.

1 KOMENTARZ

  1. Dla mnie to jakaś czarna magia. Nigdy nie przypuszczałabym, że może być tak wiele rodzajów zamocowań, ale dobrze wiedzieć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się przydać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj