10 najlepszych filmów opartych na faktach

2
3615
sala kinowa

Czasem mówi się, że życie potrafi prześcignąć film. Jest w tym dużo prawdy – zdarzają się na tym świecie rzeczy, których nie wymyśliłyby całe zastępy hollywoodzkich scenarzystów. Nic dziwnego, że takie niezwykłe historie często trafiają w końcu w ręce… hollywoodzkich scenarzystów właśnie. Cóż, życie bywa najlepszą inspiracją dla sztuki. Poniżej przedstawiamy listę tych, które koniecznie musicie zobaczyć.

1. Hotel Rwanda

Film przedstawia burzliwe wydarzenia z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to w Rwandzie za sprawą Hutu doszło do rzezi Tutsi. Opowiada historię Hutu Paula Rusesabaginy, który udzielił Tutsi schronienia w swoim hotelu i uratował tym sposobem przed śmiercią ponad tysiąc osób. Film, w którym postać Rusesabaginy odtwarza nominowany za tę rolę do Oscara Don Cheadle, przez cały czas trzyma w napięciu. Odmalowana przed oczami widza sytuacja budzi grozę, ale wydźwięk tego dzieła pozwala też zachować nadzieje, bo ukazuje nam, że nawet tam, gdzie szerzy się okrucieństwo, zawsze znajdą się dobrzy ludzie, gotowi zaryzykować wszystko, by pomóc innym.

2. Apollo 13

Film opowiada o słynnej nieudanej misji kosmicznej. Planowane lądowanie na Księżycu nie doszło wtedy do skutku. Kiedy nastąpiła eksplozja zbiornika z tlenem, cel misji przestał się liczyć. Ważna była już tylko walka o życie astronautów i bezpieczne sprowadzenie ich na Ziemię. Film odtwarza te wydarzenia w sposób, który naprawdę pozwala poczuć tamto napięcie. Nieraz siedzimy na krawędzi fotela z ekscytacji. Produkcja z udziałem takich gwiazd jak Tom Hanks czy Kevin Bacon została nagrodzona dwoma Oscarami. Warto zaznaczyć, że historię o misji kosmicznej można śledzić także w dokumentach, a filmy dokumentalne znajdziesz także online.

3. Wilk z Wall Street

Jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Trzygodzinne dzieło Martina Scorsese, oparte o wspomnienia Jordana Belforta, oskarżonego o liczne oszustwa finansowe maklera giełdowego, to wizja bezkompromisowa. Ukazuje zepsucie, hedonizm i brak moralnych skrupułów środowiska, o którym opowiada. Po gangsterskim klasyku, jakim byli „Chłopcy z ferajny”, Scorsese pokazał, że świat giełdy jest, o dziwo, nie mniej brudny niż świat mafii. Film, z rewelacyjnym jak zawsze Leonardo DiCaprio, ma w sobie wprawdzie liczne elementy komediowe, ale, biorąc pod uwagę wydźwięk tej historii, zrozumiałe, że jest to dosyć gorzki humor.

4. Lista Schindlera

Słynny film Stevena Spielberga opowiada historię niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który w trudnych czasach II wojny światowej uratował przed śmiercią ponad tysiąc Żydów. Produkcja, która zdobyła siedem Oscarów, w tym te najważniejsze – za najlepszy film i reżyserię – kręcona była w Polsce, a konkretnie w Krakowie, Oświęcimiu, Skarżysku-Kamiennej i Kasinie Wielkiej. Na uwagę zasługuje forma artystyczna – w czarno-białym filmie tylko okazyjnie, poszczególne elementy są w kolorze.

5. Braveheart

Skoro mowa o filmach opartych na faktach, to powinno się tu znaleźć i jakieś dzieło historyczne. „Braveheart”, nagrodzony Oscarem w kategorii „najlepszy film” (i czterema w innych kategoriach), został nie tylko wyreżyserowany przez Mela Gibsona – gra on też tutaj tytułową rolę. Jest to opowieść o dziejach Williama Wallace’a, przywódcy szkockiego powstania przeciw Anglikom. Monumentalne dzieło pełne jest krwawej przemocy, ale i pewnego romantyzmu (w czym duża zasługa pięknej muzyki Jamesa Hornera) i w wyjątkowo udany sposób łączy te dwa pierwiastki.

6. Titanic

Prawdziwy rekordzista, jeśli chodzi o zdobyte Oscary, a oprócz tego przez wiele lat najbardziej kasowy film w dziejach, pokonany dopiero przez „Avatara” (tego samego reżysera, Jamesa Camerona, warto dodać). Świetnie opowiedziana historia okraszona przepiękną muzyką. Możecie mieć wątpliwości, czy to aby na pewno można zaliczyć do grona filmów opartych na faktach, bo przecież Rose i Jack to postacie fikcyjne, więc i cała opowieść o ich miłości jest wymyślona. To prawda, ale przedstawienie samej katastrofy „Titanica”, której poświęcono tu prawie półtorej godziny, jest nawet w drobnych szczegółach jak najbardziej zgodne z naukowymi rekonstrukcjami tamtych wydarzeń.

7. Pianista

Dzieje żydowskiego pianisty Władysława Szpilmana przekuł na film Roman Polański w sposób, który został doceniony tak przez widzów jak i krytyków (trzy Oscary też o czymś świadczą). Wielu uważa, że jeśli chodzi o przybliżenie widzowi grozy czasów wojny i okupacji, „Pianista” jest wręcz lepszy niż „Lista Schindlera”. Mocny obraz, pokazujący zarówno szokujące okrucieństwo niemieckich oprawców, jak i odwagę Żydów i Polaków, gotowych pomagać sobie w tych trudnych czasach.

8. Piękny umysł

Opowieść o życiu Johna Nasha Jr (w tej roli Russel Crowe), genialnego matematyka, zdobywcy nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Film, zdobywca czterech Oscarów, nie skupia się jednak na jego naukowych dokonaniach, lecz zmaganiach ze schizofrenią. Może to i dobrze. Walka z towarzyszącą przez całe życie chorobą z pewnością bardziej przemawia do widza niż szczegóły dotyczące naukowych prac Nasha, które laika mogłyby zapewne znudzić.

9. Złap mnie, jeśli potrafisz

I znowu Spielberg! I znowu DiCaprio, tym razem w roli Franka Abagnale’a, najmłodszego oszusta w historii kryminalnej. Liczba i rodzaj jego oszustw (wśród których na przykład jest podszywanie się pod lekarza czy pilota) mogłaby się wydawać przesadzona, gdyby film nie był oparty na faktach. Na pewno ciekawie się to ogląda, a pomaga w tym lekki, często wręcz komediowy ton, jaki Spielberg nadał tej opowieści.

10. Erin Brockovich

Opowieść o walce bezrobotnej matki trojga dzieci z potężnym koncernem, zatruwającym naturalne środowisko. W roli głównej nagrodzona Oscarem Julia Roberts. A sam film? Naprawdę zgrabnie poprowadzona historia, która wlewa w serca widzów nadzieję, bo pokazuje, że nawet ktoś niepozorny i – na pierwszy rzut oka – nieważny, może rzucić wyzwanie wielkim tego świata.

Wiemy, że to tylko ułamek filmów, których inspiracją były prawdziwe historie. Znacie ich więcej? Koniecznie dajcie znać!

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobra lista. Widziałem większość z tych filmów i lubię każdy z nich. Najlepsze historie pisze życie i warto się nimi inspirować. Nie trzeba szukać daleko.

  2. Przyznam, że z tych filmów najbardziej poruszył mnie „Pianista” i „Piękny umysł” – oba głębokie i psychologiczne, choć ten pierwszy pokazuje obraz wojny. Ludzki umysł to zagadka i nigdy nie wiadomo, co siedzi w umyśle geniusza. A co do pozostałych to dobrze, że mówi się o wielkich wojnach, sytuacji w Afryce i o wielkich ludziach na arenie politycznej i finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj