Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Dzięki temu, że nie zużywają one tradycyjnych paliw napędowych, takich jak benzyna czy ropa, uważa się je za znacznie bardziej ekologiczne. Auta na prąd nie emitują spalin, dzięki czemu powietrze (zwłaszcza w miastach, które w pewnych godzinach są wyjątkowo zatłoczone, gdyż na drogach tworzą się długie korki) jest czystsze, co z kolei wpływa na zmniejszenie problemu, jakim jest smog. Dla niektórych osób problemem jest jednak kwestia ładowania tego typu urządzeń, dlatego powstały domowe stacje ładowania.
- Czym jest domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych?
- Dlaczego warto kupić domową stację ładowania?
- Ciekawostki na temat samochodów elektrycznych
Czym jest domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych?
Naładowanie samochodu elektrycznego jest możliwe przy wykorzystaniu zwykłego gniazdka elektrycznego o mocy 230 V, jednak jest to bardzo długotrwały proces. Naładowanie akumulatora niedużego, miejskiego auta w ten sposób trwa nawet 12 godzin, a jeśli w grę wchodzi urządzenie o większej pojemności, to może ono wymagać podpięcia do gniazdka przez dwie doby. Jest to uciążliwe nie tylko ze względu na użytkowanie pojazdu, ale również na bardzo duże obciążenie domowej instalacji elektrycznej.
Rozwiązaniem problemu obciążenia instalacji elektrycznej jest domowa stacja ładowania samochodów (sigmapolska.pl). Tego typu urządzenie umożliwia szybkie i bezpieczne uzupełnianie energii w akumulatorach samochodu. Specjalnie z myślą o klientach indywidualnych stworzone zostały kompaktowe stacje ładowania, które można zamontować na ścianie garażu. Sprawdzą się nawet w przypadku parkingów podziemnych oraz innych nietypowych lokalizacji.
Dlaczego warto kupić domową stację ładowania?
Zalet posiadania domowej stacji ładowania pojazdów jest wiele. Przede wszystkim korzystanie z domowej stacji jest tańsze, niż ładowanie akumulatora przy użyciu zewnętrznych urządzeń tego typu, które często można spotkać np. przy stacjach benzynowych. Według obliczeń specjalistów, biorąc pod uwagę aktualne ceny paliw i prądu, ładując samochód elektryczny w domu, koszt przejechania stu kilometrów może być nawet trzy razy mniejszy, niż w przypadku pojazdu z silnikiem benzynowym. Jeśli jednak zdecydujemy się ładować akumulator poza domem, wtedy użytkowanie samochodu elektrycznego nie będzie oszczędnością, a wręcz przeciwnie, może stać się droższe niż w przypadku tradycyjnych aut.
Oczywiście dane te mogą ulec zmianie w związku z rosnącymi cenami zarówno paliw, jak i prądu.
Ciekawostki na temat samochodów elektrycznych
Na polskich drogach coraz częściej można spotkać nie tylko elektryczne samochody osobowe, ale również autobusy. W Europie liderem wśród producentów pojazdów elektrycznych jest Solaris Bus & Coach, czyli polski producent autobusów miejskich, międzymiastowych i trolejbusów. Jeśli chodzi o samochody osobowe, to liderami rynku europejskiego są marki Renault oraz Nissan, tuż za nimi plasuje się Tesla.
Pomysł na stworzenie samochodów elektrycznych nie jest wcale czymś nowym. Jedne z pierwszych samochodów były właśnie pojazdami elektrycznymi, a pierwszy powóz elektryczny został zbudowany pomiędzy 1832 a 1839 rokiem.
Zastanawiamy się z mężem nad kupnem elektryka i próbuję go przekonać do jednoczesnego zainstalowania w garażu stacji ładownia pojazdów. Chyba dzięki temu artykułowi wreszcie mi się to uda! 🤗