Utrzymanie stanu pełnego zdrowia jest dla każdego z nas jednym z nadrzędnych życiowych aspektów. Nie zawsze jest to oczywiście w pełni możliwe i zależne od nas, gdyż udział w tym zakresie biorą także czynniki genetyczne, losowe. Z drugiej jednak strony sama prewencja oraz działania wspierające połączone z unikaniem szkodliwych skutków wystarczają, aby zapobiec wielu chorobom. Wśród nich zdecydowanie ważnym czynnikiem jest dieta i styl życia.
• Skąd biorą się nawyki żywieniowe?
• Jak żywienie wpływa na nasze życie?
• Jakie są zasady zdrowego odżywiania?
• Czy warto iść do dietetyka?
Skąd biorą się nawyki żywieniowe?
Nawyki żywieniowe kształtowane są przez nas przez całe życie, krok po kroku. Wynikają one obszaru geograficznego w jakim żyjemy, preferencji żywieniowych, świadomości wpływu żywienia na funkcjonowanie organizmu, wzorców jakie dają nam opiekunowie i podobnych temu czynników. Jeżeli od samego początku przyswajamy błędne informacje i naśladujemy błędne wybory żywieniowe, trudniej jest z czasem zweryfikować je i zmodyfikować, jednak nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania. Aby tego dokonać, warto skontaktować się z kliniką, gdzie doświadczony dietetyk przeprowadzi reedukację żywieniową pacjenta.
Jak żywienie wpływa na nasze życie?
Liczne badania naukowe dowodzą roli sposobu żywienia w kształtowaniu prawidłowego stanu odżywienia organizmu i tym samym jego właściwego funkcjonowania. Określono procentowy udział nadwagi i otyłości w kształtowaniu chorób metabolicznych, takich jak zaburzenia gospodarki cholesterolu, miażdżyca, nadciśnienie i cukrzyca typu II. W obliczu tych wyników niezaprzeczalnym staje się fakt konieczności wprowadzenia zdrowego odżywiania.
Jakie są zasady zdrowego odżywiania?
Ogólne zasady żywienia sprowadzają się do kilku punktów, których bezwzględnie każdy powinien przestrzegać. Oto one:
- Dbaj o regularne spożywanie posiłków, najlepiej w ilości 4-5 dziennie, w odstępach czasowych około 3-4 godziny.
- Ostatni posiłek spożywaj nie później niż na 3 godziny przed snem
- Unikaj nadmiaru tłuszczów zwierzęcych w diecie – tłustych gatunków mięs, wędlin i podrobów, masła, smalcu itp.
- Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe
- Dbaj o codzienną podaż pełnowartościowego białka zwierzęcego, obecnego w chudych mięsach, rybach, jajach, mleku i produktach mlecznych
- Zadbaj, aby źródłem węglowodanów stały się produkty pełnoziarniste
- Unikaj słodyczy, słodzonych napojów, słonych przekąsek i dań wysokoprzetworzonych
- Wybieraj lekkostrawne metody obróbki kulinarnej – gotowanie w niewielkiej ilości wody, gotowanie na parze, zapiekanie w folii
- Spożywaj codziennie warzywa i owoce
Czy warto iść do dietetyka?
Takie zalecenia, mniej lub bardziej rozbudowane, poleca każdy renomowany dietetyk i specjalista z zakresu żywienia, z jakim możemy porozmawiać w Nautrhouse w Katowicach. Stosując się do nich, zmniejszeniu ulega ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, warunkujących większość chorób metabolicznych. W przypadku osób, które zmagają się z nadwagą, konieczne jest także racjonalne odchudzanie, które pomoże w unormowaniu masy ciała. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, bo to pomoże nam w sensowny i prawidłowy sposób ułożyć zdrową i pełnowartościową dietę.
Zgadzam się Diablico. Trzeba obalać mity. Tak jak piszesz, wcale nie trzeba jeść ostatniego posiłku o 18, kto by tak dał radę, jeśli pracuje do 17? Tak samo jak nie trzeba być na diecie składającej się z samej sałaty, tylko odpowiednio zbilansować składniki.