Wady i zalety domowej szkoły rodzenia

1
2307
domowa szkoła rodzenia ciąża

Choć rodzenie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności w życiu kobiety, wiąże się ona z wielkim stresem i całą masą obaw. Rodzice oczekujący na narodziny malucha martwią się czy poród będzie możliwie szybki, bezbolesny i bezstresowy, zarówno dla przyszłej mamy, jak i noworodka. Nie wszyscy rodzice mogą lub chcą uczestniczyć w zajęciach grupowych. To dla nich przeznaczona jest oferta zajęć indywidualnych.

Jakie są zalety domowej szkoły rodzenia?

Przyszli rodzice mogą oni choć częściowo rozwiać swoje obawy, decydując się na właściwe przygotowanie na długo przed porodem. Coraz powszechniejsze staje się korzystanie z zajęć prowadzonych w ramach szkół rodzenia. Największą zaletą domowej szkoły rodzenia jest jej dopasowanie do harmonogramu przyszłych rodziców. W trakcie kursu pada wiele ważnych informacji dotyczących ciąży, porodu, pielęgnacji i opieki. Rodzice nie powinni więc wysłuchiwać ich zmęczeni, po całym zabieganym dniu, staniu w korku, tym bardziej jeśli ciężarka źle znosi jazdę samochodem.

Z uwagi na napięty dzień pełen spotkań biznesowych i wyjazdów przyszli rodzice mogą nie być w stanie dotrzeć zawsze o stałej porze dnia do typowej szkoły rodzenia. Pary decydujące się na zajęcia indywidualne mogą uzgodnić z położną najlepszą dla nich godzinę. Co ważne, zajęcia odbywają się w domu, odchodzi więc czas przeznaczony na dojazd i zaparkowanie.

Dla kogo domowa szkoła rodzenia?

Indywidualna szkoła rodzenia jest zwłaszcza polecana w przypadku ciąży zagrożonej, w której wychodzenie poza mieszkanie jest niewskazane. Także ćwiczenia i długie zajęcia mogą okazać się zbytnio forsujące. Elastyczność i wyłączność zajęć wiąże się jednak z wyższymi opłatami, na jakie muszą być przygotowani przyszli rodzice.

Prowadzenie zajęć w domu rodziców jest także pomocne z innego powodu. Położona jest w stanie doradzić zmiany w pokoju, łazience czy kuchni rodziców jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Będzie ona w stanie ocenić jakość zakupionego wózka, doradzić ustawienie kołyski, ocenić kompletność wyprawki na konkretnych przedmiotach. Przyszli rodzice uczą się zabiegów pielęgnacyjnych nie tylko w teorii, ale przy wykorzystaniu własnych akcesoriów i zakupionych kosmetyków.

Domowa szkoła rodzenia – teoria i praktyka

Dzięki domowej szkole rodzenia rodzice uczą się więcej. Dzięki zajęciom na wyłączność nie krępują się oni zadawać wielu pytań. Położna dopasuje plan zajęć tak, aby skupić się na kwestiach najważniejszych dla danej pary. Co najważniejsze – poświęca uwagę tylko i wyłącznie im, a to daje o wiele więcej możliwości, niż w przypadku zajęć grupowych.

Zajęcia na dobrej szkole rodzenia składają się nie tylko z cennej merytorycznie części teoretycznej, ale również z zajęć praktycznych oraz ćwiczeń. Przyszła mama nauczy się m.in. specjalnego sposobu oddychania, który dotlenia dziecko czy ćwiczeń pomagających na uśmierzenie bólu w trakcie porodu. Zajęcia indywidualne pozwolą przyszłej mamie na właściwe opanowanie ułożenia  ciała, dzięki czemu uzyska największe korzyści z ćwiczeń.

Zajęcia indywidualne nie dają jednak możliwości poznania i rozmowy z innymi, przyszłymi rodzicami, z którymi można wymieniać się informacjami, ale także wspierać się w tym jakże pięknym, lecz stresującym okresie. Zajęcia grupowe pozwalają wielu osobom na mobilizację w ćwiczeniach i skupieniu się na nieustannym zdobywaniu informacji.

1 KOMENTARZ

  1. Nie miałam pojęcia, że są takie zajęcia indywidualne. Jednak te grupowe tez mają swoje plusy – wtedy można poznać innych przyszłych rodziców, zawszeć nowe znajomości, wymienić się doświadczeniami. Trzeba dobrze przemyśleć co wolimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj