W okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, często zdarzają nam się przeziębienia i różne infekcje. Nie chcąc ciągle chodzić do lekarza, próbujemy leczyć się domowymi sposobami. Ból gardła jest jedną z najczęściej pojawiających się przypadłości w okresach zmiany pór roku, warto znać kilka naturalnych metod walki z bólem.
• Płukanki jako sposób leczenia gardła
• Syrop z cebuli na ból gardła
• Rosół z kurczaka dla wzmocnienia organizmu
• Lody na ból gardła
• Środki zewnętrzne na walkę z bólem gardła
Płukanki jako sposób leczenia gardła
Wśród domowych sposobów na ból gardła wyróżniają się dwie główne gałęzie: jedna z nich to stosowanie różnorakich płukanek, druga to przygotowywanie leczniczych syropów i herbatek, łagodzących podrażnienia gardła. Jeśli chodzi o płukanki, to najbardziej popularna jest ta składająca się z wody i soli. Użycie takiej mieszanki nie należy do najprzyjemniejszych, ale z pewnością szybko pomoże uporać się z chorobą.
Jeżeli posiadamy pszczeli kit w postaci kropli, można go dodać do mieszanki, zwiększając jej skuteczność. Inne domowe sposoby na ból gardła, związane ze stosowaniem płukanek, to użycie naparu z szałwii lub rumianku, oba zioła mają właściwości łagodzące. Na ból gardła pomaga także płukanka na bazie soku z kapusty lub czerwonego buraka, a także woda z dodatkiem soku z cytryny, ta ostatnia metoda jest szczególnie skuteczna w walce z rozpoczynającą się anginą.
Syrop z cebuli na ból gardła
Jeśli płukani nas nie przekonują, istnieją jeszcze inne domowe sposoby na ból gardła. Niezwykle popularny, zwłaszcza wśród starszych pokoleń – jest syrop z cebuli, który szybko i w łatwy sposób można przygotować w domowym zaciszu. Wystarczy kilka cebul obrać i pokroić na kawałki, a następnie zasypać je cukrem, przykryć i odstawić do czasu, aż cebula puści sok. Innym zdrowotnym specyfikiem, uśmierzającym ból gardła jest znane wszystkim połączenie mleka, miodu i czosnku. Kto nie jest w stanie wypić takiej mieszanki, może sięgnąć po rozgrzewającą herbatę z dodatkiem soku malinowego, albo przygotować kompot z imbiru i miodu.
Rosół z kurczaka dla wzmocnienia organizmu
Kiedy dokucza ból gardła, nierzadko pojawiają się zaburzenia łaknienia. Brak apetytu to poważny problem, ponieważ nie jedząc nie dostarczamy organizmowi witamin potrzebnych nam do tego, by wyzdrowieć. Jeśli zupełnie nie odczuwamy głodu, zdecydujmy się na esencjonalny rosół z kurczaka. To danie szybko postawi nas na nogi, pomoże się rozgrzać, a ciepły, łagodny w smaku płyn przyniesie naszemu gardłu niesamowitą ulgę.
Lody na ból gardła
Jeśli zaobserwowaliśmy obrzęk gardła i odczuwamy dyskomfort przy każdej próbie przełknięcia śliny, istnieje jeszcze jeden, dość kontrowersyjny, domowy sposób na ból gardła. Tym sposobem są – lody! Zimny przysmak działa jak chłodzący okład przykładany do opuchniętej części ciała. Dodatkowo lody hamują rozmnażanie się bakterii i co za tym idzie spowalniają rozwój infekcji.
Środki zewnętrzne na walkę z bólem gardła
Ostatnia grupa domowych sposobów na ból gardła to działania zewnętrzne: można przygotować sobie kompres ze ściereczki zamoczonej w ciepłej wodze i przyłożyć go do szyi, albo użyć maści rozgrzewającej, np. na bazie kamfory. Przy chorobach związanych z bólem gardła należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jeśli nie posiadamy nawilżacza powietrza, możemy wilgotną ściereczkę rozłożyć na ciepłym grzejniku efekt będzie podobny.
Jeśli pomimo zastosowania domowych sposobów na ból gardła, dolegliwości nie mijają, należy skonsultować się z lekarzem. Być może przyczyna bólu jest znacznie poważniejsza, niż nam się wydaje, a wówczas pomóc może jedynie odpowiedni lek.