Jak działa dieta proteinowa i dla kogo jest przeznaczona?

1
3084
Waga z centymetrem i małym jabłkiem

Dieta proteinowa, zamiennie nazywana dietą Dukana, to jedno z największych odkryć osób, które chcą mieć szczupłą sylwetkę. Ten sposób odżywiania się budzi jednak skrajne emocje. Przez jednych uważany jest za najskuteczniejszą dietę na świecie, natomiast inni zarzucają jej zbytnią restrykcyjność skutkującą problemami zdrowotnymi. Na czym dokładnie polega ta dieta i czy każdy może ją stosować? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Krótko o diecie proteinowej

Głównym założeniem diety proteinowej jest dostarczanie organizmowi białka w jego czystej postaci, jak również zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów i węglowodanów. Wyklucza ona, jedzenie owoców i warzyw, co często wytykane jest jako jej największa wada. Dieta ta nie polega ba tym, aby spożywać małą ilości jedzenia i szybko zrzucić wagę, ale na tym, żeby jak najdłużej być sytym.

Dietetyczne danie na talerzu

Dieta proteinowa zakłada również spożywanie dużej ilości wody, co może pozwolić łatwiej i skuteczniej zlikwidować cellulit. Na pewno nie da się powiedzieć, że dieta proteinowa jest zdrowym sposobem odżywiania się. Przyjmowanie jedynie białek i wykluczenie z jadłospisu tłuszczów i węglowodanów, często powoduje osłabienie organizmu, któremu nie dostarcza się podstawowych składników odżywczych.

Kto może przejść na dietę proteinową?

Dieta proteinowa nie jest wskazana u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie będzie ona też odpowiednia dla osób w wieku nastoletnim oraz osób z problemami zdrowotnymi. Dieta ta  jest bardzo wymagająca, więc nie powinny się na nią decydować osoby, które nie potrafią trzymać dyscypliny i łatwo się poddają. Generalnie może się ona sprawdzić u osób zdrowych, które chcą szybko schudnąć, lubią mięso, nabiał i ryby, a także są w stanie zrezygnować z produktów zbożowych, ziemniaków, większości owoców i warzyw. Diety tej nie mogą stosować pacjenci cierpiący na zaburzenia pracy wątroby, układu krążenia, z cukrzycą, przewlekle chorzy, przyjmujących leki i osoby starsze.

Dlaczego dieta proteinowa uznawana jest za niebezpieczną?

Ludzki organizm potrzebuje energii, żeby poprawnie funkcjonować. Energię tą czerpię głównie z węglowodanów. Gdy zaczyna brakować energii, wówczas skutki dla organizmu bywają bardzo różne. Brak wystarczającej dawki energii powoduje również zaburzenia pracy mózgu, przez co wolniej on pracuje i przetwarza informacje. Aby pobudzić go do pracy, potrzebne są cukry zawarte w węglowodanach.

Stosowanie tej diety skutkuje również zakwaszeniem organizmu, co może mieć bardzo poważne skutki. W ciele musi być zachowana równowaga kwasowo-zasadowa, co zapewnia nam m.in. spożywanie mięsa bogatego w kwasy. Jeśli dochodzie do zakwaszenia organizmu, należy zacząć spożywać dużą ilość zielonych warzyw. Dlaczego to takie ważne? Zakwaszenie może prowadzić do powstawania grzybicy w jelitach, cukrzycy, problemów z cerą, a także wpłynąć negatywnie na ukrwienie kończyn i zwiększać prawdopodobieństwo zawału. Dieta proteinowa ma również fatalne skutki dla nerek, które do prawidłowej pracy potrzebują odpowiedniej ilości białka i kwasów.

Spożywanie produktów wysokobiałkowych jest bardzo niezdrowe dla organizmu i może przyczyniać się do problemów z koncentracją i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Naszym zdaniem dietę proteinową należy stosować nie dłużej niż kilka tygodni, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co sądzisz o diecie wysokobiałkowej? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj