Nos jest jednym z najbardziej widocznych elementów twarzy, bardzo często patrząc na kogoś, zwracamy uwagę właśnie na niego. W związku z tym wiele osób ma kompleksy na punkcie wyglądu tej części swojej twarzy. Ponadto dosyć częste są różne schorzenia związane z nosem, które mogą utrudniać oddychanie i prowadzić do innych problemów zdrowotnych oraz estetycznych. Do najpopularniejszych należy krzywa przegroda nosowa, której leczenie wiąże się niejednokrotnie z przeprowadzeniem operacji. Jakie możliwości daje plastyka nosa? Kiedy warto zdecydować się na taką operację?
- Jakie zabiegi wykonuje się w ramach plastyki nosa?
- Przygotowania oraz przebieg zabiegów plastyki nosa
- Rekonwalescencja po plastyce nosa
Jakie zabiegi wykonuje się w ramach plastyki nosa?
Plastyka nosa to bardzo popularny dział medycyny estetycznej. Na korektę nosa decyduje się wiele osób, z bardzo różnych powodów. Często są to względy czysto estetyczne, jednak dla wielu osób jest to sposób na pozbycie się kompleksów, odzyskanie pewności siebie, a nawet rozpoczęcie zupełnie nowego etapu w swoim życiu. Medycyna estetyczna bowiem wpływa nie tylko na wygląd, ale również na naszą psychikę, dlatego tak ważne jest głęboko przemyślane podejmowanie decyzji o dokonywaniu widocznych zmian w swoim ciele.
Przejdźmy teraz do tego, czym jest właściwie plastyka nosa i jakie w jej ramach zabiegi są oferowane. Przede wszystkim plastyka nosa to np. zmiana kształtu jego końcówki, zmniejszenie lub zwężenia nosa, dopasowanie go do proporcji twarzy, przywrócenie symetrii nosa i prostowanie krzywego nosa. Specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej mogą również sprawić, że pozbędziemy się „graba” ze swojego nosa, czy też „naprawiona” zostanie nasza przegroda nosowa, dzięki czemu wreszcie będziemy mogli głęboko odetchnąć i zapomnieć o wielu problemach zdrowotnych.
Przygotowania oraz przebieg zabiegów plastyki nosa
Każdy zabieg i operacja, które mają na celu zmianę wyglądu nosa, muszą zostać skonsultowane z lekarzem. Kolejnym krokiem jest wykonanie niezbędnych badań, takich jak morfologia krwi, poziom cukru we krwi, obecność wirusa HIV, grupa krwi, poziom APTT oraz INR (wskaźniki krzepliwości krwi). Trzeba również pamiętać o tym, że na 4 tygodnie przed operacją konieczne jest rzucenie palenia, przez minimum 3 dni nie wolno pić alkoholu, a kilka dni przed operacją należy ograniczyć spożywanie czosnku i imbiru. Ważne jest również to, aby odstawić na dwa tygodnie leki zawierające kwas salicylowy, aspirynę i jej pochodne.
Przebieg operacji zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt ma ona dać. W niektórych wypadkach konieczne jest złamanie kości, w innych uzupełnienie szkieletu nosa o fragmenty chrząstek. Chcąc otrzymać dokładne informacje na ten temat, należy zapytać lekarza, który przeprowadza konsultację wstępną.
Rekonwalescencja po plastyce nosa
Zabiegi przeprowadzane w ramach plastyki nosa mogą być wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zwykle czas trwania takich operacji waha się pomiędzy 1 a 3 godzinami. Przez około tydzień po operacji twarz jest spuchnięta i obolała. Zdarzają się również zasinienia w okolicach nosa i oczu, które znikają po 2-4 tygodniach. Odrętwienie oraz obrzęki w okolicach nosa znikają zwykle do 3 miesięcy po operacji, jednak końcowy efekt może być widoczny nawet dopiero po roku.
Sama zastanawiam się nad zabiegiem nosa, tylko ze względów estetycznych, jednak co obawiam się krytyki ze strony najbliższych, bo jednak nic fizycznie mi nie dolega, tylko szpetnie wygląda… 🙁