Kto wykonuje opinie geotechniczne?

1
3819
Geologia, dokumentacja

Każda nowa inwestycja musi spełniać szereg wymogów. Jednym z nich jest obowiązek sporządzenia opinii geotechnicznej dla terenu, na którym ma powstać budynek. Czym dokładnie jest opinia geotechniczna i kto ją wykonuje?​

Co to jest opinia geotechniczna?

Obiekty budowlane dzielą się zasadniczo na trzy kategorie. Przynależność do konkretnego typu określa projektant budynku jeszcze zanim powstanie plan. Jednak niezależnie od kategorii, dla każdego budynku wymagane jest sporządzanie opinii geotechnicznej. Czym właściwie jest opinia geotechniczna? To ekspertyza, która ma za zadanie zbadać właściwości gruntu i możliwości posadowienia. Zgodnie z wykonanymi badaniami, ustala się konkretną kategorię geotechniczną dla inwestycji.

Opinie geotechniczne to część oferty geodev.pl, dzięki pracy specjalistów, grunt zostanie zbadany poprawnie, a budynek odpowiednio zakwalifikowany. Warto podkreślić, że wykonanie wszelkiego rodzaju badań gruntu to odpowiedzialna praca, dlatego warto powierzyć ją specjalistom.

Kto wykonuje opinię geotechniczną?

Opinie geotechniczne to obszar, którym zajmują się specjalne firmy geologiczne i geotechniczne. Sporządzenie samej opinii geotechnicznej powinien wykonać geolog lub geotechnik. Natomiast wykonanie dokumentacji geotechnicznej wiąże się z przeprowadzeniem różnego rodzaju badań, do których wymagane jest wiercenie i sondowania. Te czynności może wykonać tylko geolog z uprawnieniami kategorii V i VII. Dodatkowo, o tym, kto konkretnie może taką dokumentację wykonywać, decyduje kategoria, do której budynek został zakwalifikowany. Przy sporządzaniu badań oraz dokumentacji podłoża gruntowego dla obiektów kategorii II i III, wymagane są wspomniane powyżej uprawnienia geologiczne.

Co powinna zawierać opinia geotechniczna?

Każda opinia geotechniczna musi spełniać konkretne wymogi. Niezależnie od kategorii budynku, opinia ta posiadać musi część tekstową i graficzną. W części tekstowej wymagane jest umieszczenie informacji ogólnych, takich jak dane inwestora, określenie zakresu prac itp., szczegółowy opis przeprowadzenia badań, charakterystyka inwestycji pod kątem technicznym,a także lokalizacja terenu. Poza tym w części tekstowej należy określić warunki geologiczne oraz hydrogeologiczne terenu, oraz przedstawić ogólną ocenę warunków geotechnicznych.

Część graficzna powinna natomiast zawierać mapy: orientacyjną, geologiczną i dokumentacyjną. Dodatkowo do opinii należy dołączyć karty dokumentacyjne, otworów geotechnicznych, przekroje geotechniczne, a także legendę, czyli objaśnienie znaków i symboli. W formie graficznej powinno być także przedstawione zestawienie własności fizyko-mechanicznych oraz parametrów geotechnicznych gruntów.

Każda opinia geotechniczna musi być wykonana w sposób jak najbardziej precyzyjny, żeby ograniczyć ryzyko budowlane. Na podstawie opinii sporządza się następnie dokumentację techniczną, która jest przechowywana przez inwestora kolejne lata.

1 KOMENTARZ

  1. Kiedyś chciałam kupić dom i pytam o opinię geotechniczną. A oni mówią, że nie mają. Do tej pory nie mam pojęcia jak to się stało. Te dokumenty to absolutna podstawa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj