W dzisiejszych czasach, gdy większość ludzi wysyła świąteczne życzenia sms-em lub mailem, warto sprawić bliskim przyjemność i wysłać im tradycyjną kartkę bożonarodzeniową. Jeśli dodatkowo sami wykonamy nasze kartki, z pewnością staną się źródłem radości i wzruszenia, wiadome będzie bowiem, iż włożyliśmy serce w przekazanie świątecznych życzeń.
• Z czego zrobić świąteczne kartki?
• Bożonarodzeniowe kartki ręcznie robione – krok po kroku
Ręcznie robione kartki świąteczne jako ciekawy pomysł na prezent
Mogłoby się wydawać, że świąteczne kartki ręcznie robione to duży koszt, a przy tym trzeba posiadać ogromny talent, by poradzić sobie z taką domową „produkcją”. W rzeczywistości jednak wystarczy odrobina wyobraźni i pomysłowości, by wykonać tak modne ostatnio rękodzieło świąteczne. Jeśli jednak nie brak Ci pomysłowości, ale czasu, to oczywiście takie gotowe ozdoby możesz kupić.
Jest wiele miejsc – również w internecie – jak choćby sprzedajemy.pl gdzie można kupić ręcznie robione kartki. Co więcej, wiele miejsc oferuje kartki specjalnie na zamówienie, wówczas będziemy mogli obdarować naszych bliskim niepowtarzalnymi, jedynymi w swoim rodzaju kartkami.
Z czego zrobić świąteczne kartki?
Osoby początkujące wcale nie muszą od razu zaopatrywać się w masę materiałów w specjalistycznych sklepach do rękodzieła. Wystarczy rozejrzeć się w domu za niepotrzebnymi nikomu drobiazgami. Stare guziki mogą posłużyć za bombki, gaza oraz wata wspaniale udają śnieg, a szara tektura z powodzeniem imituje świąteczne pierniczki!
Jeśli jednak ktoś dojdzie do wniosku, że chce użyć profesjonalnych materiałów scrapbookingowych, najlepiej wybrać na początek te przedmioty, które będziemy mogli wykorzystać na różny sposób przy kolejnych kartkach, a dzięki temu każda z naszych świątecznych kartek ręcznie robionych będzie jedyna w swoim rodzaju.
Zakup stempla ze świątecznym motywem (na przykład śnieżynka lub gwiazdka) umożliwia samodzielne wykonanie tła, dzięki czemu nie trzeba już inwestować we wzorzyste papiery do scrapbookingu. Do stempla oczywiście niezbędny jest tusz – najtańsze tusze pigmentowe na specjalnej poduszeczce kosztują kilka złotych, a wystarczą na kilkadziesiąt odbitek stempla. Najlepiej wybrać kolory kojarzące się z zimą i Bożym Narodzeniem: biały, błękitny, złoty, srebrny, czy czerwony. Oprócz tego przyda się jeszcze biała farba akrylowa (również jest to koszt rzędu kilku złotych) oraz ładny papier wizytówkowy, dobrej jakości blok techniczny lub kolorowy brystol.
Bożonarodzeniowe kartki ręcznie robione – krok po kroku
Oto dwie różne świąteczne kartki ręcznie robione, wykonane z tych samych materiałów, by można było zobaczyć, iż z niewielu rzeczy można stworzyć różne prace.
Do wykonania kartek potrzebne będą:
- biały blok techniczny
- biała farba akrylowa
- stempelek-śnieżynka
- czerwony tusz pigmentowy
- gaza opatrunkowa
- drobne perełki (np. z naszyjnika, który nam się rozerwał)
- dobry klej, np. introligatorski, który po wyschnięciu jest przeźroczysty
- dwustronnie klejące kosteczki dystansowe o grubości 2 mm (do kupienia w dobrym sklepie papierniczym)
- dwustronna taśma klejąca
- kształt gwiazdki (wydrukowany i wycięty lub w postaci foremki do ciastek)
- ostre nożyczki
- ołówek
- pędzelek
- linijka
- cyrkiel
Sposób wykonania:
1. Z bloku technicznego wycinamy dwa prostokąty o wymiarach 10×15 cm.
2. Silikonowy stempelek naklejamy na profesjonalny bloczek akrylowy do stempli, ale jeśli go nie posiadamy, z powodzeniem można użyć plastikowego pudełka po płycie cd, albo płaskiego kawałka szkła. Jeśli stempel nie chce trzymać się bloczku, można go delikatnie zwilżyć niewielką ilością wody. Przymocowany stempel przytykamy do poduszki z tuszem, tak, aby powierzchnia wzoru na stemplu w całości pokryta była tuszem.
3. Odbijamy stempel na wyciętych prostokątach w dowolnych miejscach, tworząc tym sposobem tło do kartki. Za każdym razem przed odbiciem stempla trzeba go na nowo pokryć tuszem.
4. Z szarej tektury, tworzącej tylną okładkę bloku technicznego wycinamy dwie duże gwiazdki – można je odrysować np. od foremki do ciastek, albo wydrukować z komputera, wyciąć i odrysować. Za pomocą linijki i cyrkla rysujemy trójkąt równoramienny o podstawie o długości 8 cm i ramionach o długości 12 cm. Trójkąt również wycinamy.
5. Brzegi gwiazdek malujemy białą farbą akrylową i odstawiamy do wyschnięcia.
6. Na tekturowym trójkącie przyklejamy na zmianę rzędy perełek oraz uformowanej rękoma gazy ? w ten sposób powstanie nasza choinka.
7. Na jeden z ostemplowanych prostokątów przyklejamy w pionie choinkę – używamy do tego kosteczek dystansowych, które pozwolą na stworzenie ciekawszej, przestrzennej kompozycji.
8. Na drugi prostokąt w poziomie przyklejamy tekturowe gwiazdki, również używając kosteczek dystansowych.
9. Pod gwiazdki, za pomocą kleju, podklejamy odrobinę postrzępionej gazy.
10. Ozdobione kartki przyklejamy do tak zwanej bazy, czyli do przygotowanych z bloku technicznego arkuszy o wymiarach 21 x 15,5 cm, które zginamy w połowie długości dłuższego boku. Dzięki temu, że używamy w tym celu dwustronnej taśmy klejącej, unikniemy brzydkiego pomarszczenia się papieru. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami innych kolorów tuszu, to przed przyklejeniem prostokątów do bazy możemy delikatnie potuszować ich brzegi.
Nasze świąteczne kartki ręcznie robione są już gotowe do wpisania życzeń i wręczenia ich ważnym dla nas osobom. Obdarowani z pewnością będą pozytywnie zaskoczeni!