Szybkie wyszukiwanie muzyki online – jak się za to zabrać?

1
2748
Nuty i mysz komputerowa

Czasami w najmniej oczekiwanym momencie wpada nam w ucho jakaś nieznana dotąd melodia zasłyszana w radiu, telewizji, w sąsiednim mieszkaniu, czy na telefonie komórkowym nieznajomej osoby. Spodobała nam się, chcielibyśmy słuchać jej częściej, nie znamy jednak ani wykonawcy ani tytułu. Jak zatem znaleźć ją w gąszczu tak znacznych zasobów muzycznych Internetu? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które z pewnością okażą się w tym względzie pomocne.

Gdy piosenka wpadnie nam w ucho

To, że jakaś melodia wpadnie nam w ucho to rzecz normalna. Problem pojawia się wówczas, gdy nie znamy jej tytułu ani autora, a wtedy pojawia się pytanie jak ją łatwo i szybko zlokalizować i móc cieszyć się tą ciekawą piosenką również w zaciszu własnego domu? Czasami wyszukanie takiego utworu jest całkiem proste i nie przysparza nam żadnych problemów. Bywa jednak, że pomimo wielu starań wciąż nie potrafimy odnaleźć melodii, która utkwiła nam w głowie. Warto wtedy znać kilka dobrych trików wspomagających wyszukiwanie.

Słyszysz fajną piosenkę w radiu? Skup się!

Jeżeli słyszymy daną piosenkę w radiu i jest ona w języku polskim, nie będziemy mieli większych problemów z tym, aby zapamiętać i zapisać jej fragment, a następnie wyszukać go w internetowej wyszukiwarce. Jeżeli dobrze zapamiętaliśmy tekst, opcja ta daje nam niemal stuprocentową pewność, że dany utwór bez większych problemów odnajdziemy.

Z kolei w momencie, gdy zasłyszana melodia nie jest w naszym ojczystym języku, a np. w dosyć powszechnie używanym angielskim, znając go choć trochę, i tak spisać możemy fragment utworu. Jeśli natomiast nie władamy tym językiem zbyt dobrze, spróbować możemy spisać mimo wszystko treść tak, jak ją słyszymy, a następnie poprosić o pomoc kogoś, komu angielski jest znacznie bliższy.

Telefon ze słuchawkami i ikoną muzyki

Gdzie szukać zasłuchanej melodii?

Bywają również sytuacje, kiedy słyszymy zaledwie końcówkę piosenki, jest ona puszczona zbyt cicho lub słowa są na tyle niewyraźne, że nie potrafimy wyłuskać z nich nawet fragmentu utworu. Warto wtedy poczekać na to, aż odezwie się radiowy spiker, ponieważ może on podać tytuł i wykonawcę danego utworu.

Jeżeli to nie nastąpi, wtedy spisać należy godzinę, o której grana była dana melodia oraz stację, która ją nadawała. Niektóre z nich mają na swoich stronach playlisty, zawierające piosenki, które puszczane były w ciągu dnia. Inną opcją są także strony takie jak Odsluchane.eu, na których, wpisując konkretną godzinę oraz nazwę radia, bez problemu odnajdziemy interesujący nas utwór.

Ciekawy utwór w telewizji? jak go zlokalizować?

W przypadku piosenki zasłyszanej w telewizji, wykorzystać możemy te same sposoby, które odnoszą się do utworów granych w radiu. Spisywanie słów-kluczów i wyszukiwanie ich w Internecie to najskuteczniejsza metoda odnalezienia danej melodii.

Jeżeli jednak piosenka nie ma słów, nie słyszmy ich dokładnie lub nie rozumiemy języka, w jakim jest śpiewana, sprawa się lekko komplikuje. Pozostaje nam zapamiętać z niej jak najwięcej szczegółów. Jeżeli puszczana jest w formie teledysku, śledźmy pilnie, co dokładnie się w nim dzieje. Każdą z tego typu informacji wykorzystać będziemy mogli następnie na forach muzycznych, których użytkownicy być może będą nam w stanie pomóc, wykorzystując podane przez nas elementy i kojarząc je z konkretnym utworem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj