Wybieramy czajnik do kuchni, na co uważać?

2
2641
Zielony czajnik elektryczny

Denerwuje Cię Twój tradycyjny czajnik, w którym woda gotuje się na tyle długo, że Twoi goście lub Ty sam nie możecie się doczekać kawy czy herbaty? Dobrym rozwiązaniem okazałby się tutaj na pewno czajnik elektryczny. Jeśli się na niego zdecydujesz, przeczytaj na co powinieneś zwrócić uwagę.

Czym kierować się przy wyborze czajnika?

Po pierwsze przed zakupem czajnika warto dowiedzieć się na jakie parametry i elementy urządzenia zwracać uwagę, by można było je dobrze użytkować. Drugą ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę jest fakt, jak często czajnik będzie eksploatowany i jak wiele osób będzie z niego korzystało. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór czajników, wystarczy zerknąć na przykład na stronę: www.zadowolenie.pl/agd-male/do-kuchni/czajniki, by wybrać urządzenie najbardziej dopasowane do swoich potrzeb. Ważnym parametrem, o czym już zostało wspomniane, jest pojemność czajnika – standardowy mały czajnik pozwala na zagotowanie litra wody (przygotowanie 4 szklanek gorącego płynu), dlatego jeśli masz większą rodzinę, warto abyś zdecydował się na ten o pojemności 1,8 litra lub 2,3 litra.

Zdjęcia różnych rodzajów czajników

Grzałka czajnika – co warto widzieć o jej rodzaju i mocy?

Grzałka jest odpowiedzialna za doprowadzenie wody do wrzenia, można także wyróżnić dwa rodzaje grzałek w czajnikach elektrycznych: grzałkę spiralną i płytową. Wadą tej pierwszej jest szybsze osadzanie się kamienia, w drugiej minimalna ilość wody potrzebna do zagotowania jest zdecydowanie mniejsza, a także na samej grzałce nie osadza się kamień. Moc grzałki spiralnej może wynosić 200-220W, przy grzałce płytowej jest to od 600-3100 W. Widzisz więc teraz, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup czajnika z grzałką płaską, chociaż trzeba tutaj liczyć się z większymi kosztami zakupu.

Na jakie elementy czajnika elektrycznego warto zwrócić uwagę?

Częstym błędem osób, które kupują czajnik jest to, że kierują się głównie jego wyglądem i dopasowaniem do aranżacji kuchni. Estetyka oczywiście także jest tu ważna, jednak warto zwrócić uwagę na takie elementy czajnika jak chociażby filtr. To właśnie on minimalizuje ilość osadu jaka przedostanie się do szklanki z gorącym napojem. Możemy zatem wyróżnić: siateczkę nylonową (najprostsze i najtańsze rozwiązanie, wychwytuje większość zanieczyszczeń), siateczkę ze stali szlachetnej (skuteczniejsza jako filtr od siateczki nylonowej), filtr węglowy (pochłania nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia).

Równie ważne jak rodzaj grzałki, jest tworzywo, z którego czajnik został wykonany – dostępne na rynku urządzenia przeważnie są ze stali szlachetnej, ceramiczne, z tworzywa sztucznego, szkła. Najmniej funkcjonalne są oczywiście czajniki wykonane z tworzywa sztucznego, często także ich design nie pasuje do nowoczesnych pomieszczeń. Nawet jeśli wybierzesz czajnik ze stali szlachetnej, nie obawiaj się o jego silne nagrzewanie – producenci większość z nich wyposażyli w termoizolację, która zapobiega nagrzewaniu obudowy.

Dobrej klasy czajniki posiadają regulację temperatury, którą można samemu nastawić. Umożliwia to przyrządzanie różnego rodzaju płynów, wybrać możesz bowiem z przedziału 40-100 stopni Celsjusza. Pamiętaj także, by przed zakupem sprawdzić długość przewodu, fakt, czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla i schowanie go w podstawie.

Dwa czajniki

Kultura pracy i bezpieczeństwo czajnika

Jeśli chodzi o generowanie hałasu, czajniki wyposażone w grzałkę spiralną, pracują zdecydowanie ciszej – warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci. Wybierając czajnik elektryczny zorientuj się, czy ma on czujnik określający poziom wody (jeśli czajnik jest pusty, nie włącza on gotowania wody). Czujnik zabezpiecza także czajnik przed przegrzaniem (po wielokrotnym gotowaniu wody w krótkim czasie), sygnalizuje, że woda już się zagotowała, automatycznie wyłącza czajnik po zdjęciu z podstawy. Czajnik elektryczny powinien mieć także diodę pracy, która dzięki specjalnej lampce sygnalizuje, kiedy urządzenie pracuje.

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawe informacje, naprawdę, sama ostatnio zastanawiałam się nad kupnem takiego czajnika elektrycznego, bo grzanie wody na dwie czy jedną osobę w tradycyjnym czajniku jest mało opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj