5 sposobów na to jak opanować nerwy

2
8072
człowiek pod wpływem stresu

Stres i zdenerwowanie to nieodłączne elementy współczesnego życia. Stres w pracy, w szkole, w ulicznych korkach sprawiają, że przynosimy go do domu i nie potrafimy się go pozbyć, a z biegiem czasu kontrolować. Złość i niemoc spowodowana ciągłym stresem i zszarganymi nerwami skutecznie utrudniają nam życie i stosunki międzyludzkie. Na szczęście istnieje kilka sposobów za pomocą których możemy sobie z nim poradzić.

1. Przestań się przejmować

Często w naszym życiu dochodzi do sytuacji, na które wpływu kompletnie nie mamy. Władze miasta budują kolejny supermarket zamiast parku, politycy uchwalili kolejny podatek lub nasz samochód psuje się na środku ruchliwej drogi. Samo negatywne myślenie o tych sprawach niczego nie zmienia ? samochód nadal nie rusza, podatek nie znika, a supermarket dalej się buduje. W związku z tym przestańmy zadręczać się problemami, których rozwiązać nie możemy. Zdenerwowanie i złość z tym związana tylko bardziej popsuje nam humor i odpije się na naszym zdrowiu. Niektóre rzeczy po prostu się zdarzają i trzeba je przyjąć takimi jakimi są.

Oczy pełne strachu

2. Martwienie się na zapas

Przyszłości nie jest w stanie przewidzieć nikt. Dlaczego więc mielibyśmy się martwić na zapas, o to co może się hipotetycznie wydarzyć? Z góry zawsze zakładamy najgorszy i najczarniejszy scenariusz, który może okazać się po prostu fikcją, bo wszystko pójdzie po naszej myśli. Nie ma sensu więc denerwować się rozmową o pracę, egzaminem na prawo jazdy czy wizytą u lekarza już 3 tygodnie wcześniej. Nie myślmy o wszystkim co nas czeka negatywnie, bo to jedynie działa na nasza niekorzyść i wpływa negatywnie na wyniki egzaminu czy rozmowy kwalifikacyjnej. Ludzie postrzegają nas przecież lepiej kiedy jesteśmy uśmiechnięci i pozytywnie podchodzimy do życia.

3. Pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie, podejście do życia i wiara we własny sukces na pewno zaoszczędzi nam wielu nieprzespanych nocy i obgryzionych paznokci. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, mamy posępną minę i trzęsie nam się głos ludzie od których zależy coś na czym nam zależy od razu postrzegają nas jako słabszych i nie umiejących poradzić sobie w życiu ? w związku z tym oceniają nas negatywnie, a my nie uzyskujemy upragnionego wyniku. Natomiast kiedy jesteśmy uśmiechnięci, opanowani i staramy się szukać tylko pozytywnych stron każdej sytuacji momentalni inni odbiorą nas jako osoby pewne siebie, które wiedza czego chcą i pozytywnie nas odbiorą i ocenią. Nie dość, że osiągniemy zamierzony cel, to jeszcze zaoszczędzimy sobie wielu nerwów i stresu.

Napis pozytywny

4. Unikaj sytuacji stresowych

Najprostszym sposobem na uniknięcie stresu i zdenerwowania jest unikanie sytuacji, które je powodują. Spotykanie się z ludźmi którzy nas denerwują, słuchanie samych złych informacji w telewizji, słuchanie smutnej muzyki czy oglądanie filmów na które nie mamy ochoty powinno pójść w zapomnienie. Zamiast tego róbmy to na co mamy ochotę i to co sprawia nam przyjemność. Poćwiczmy naszą asertywność i nie zgadzajmy się na rzeczy, które wprawiają nas w zły nastrój lub które powodują stres.

5. Nie dramatyzuj

Niektóre stresujące sytuacje nie są tak naprawdę trudne. To nasze podejście sprawia, że staja się one problemem nie do rozwiązania. Traktowanie każdej przeciwności losu lub małego problemu jak katorgi i tortury nie ułatwi nam sprawy. I tu znowu pojawia się kwestia nastawienia i optymizmu. Kiedy podejdziemy do danego problemu dobrze nastawieni często okazuje się, że jest błahostką, która pokonujemy w 15 minut. Te same rzeczy robione z uśmiechem zamiast grymasu smutku sto sto razy łatwiejsze i szybsze w pokonaniu.

Smutna dziewczyna siedząca na ławce

Unikanie stresu nie jest zadaniem prostym. Jednak zastosowanie się do którejkolwiek rady na pewno przyniesie ulgę zmęczonemu ciągłym napięciem organizmowi i zapełnionemu czarnymi myślami mózgowi. Możemy oczywiście zżywać tabletki, pić syropki i herbatki, które zmniejsza stres jednak tak naprawdę podstawą w ukojeniu nerwów jest spokój, opanowanie, pozytywne podejście do życia i uśmiech na twarzy.

2 KOMENTARZE

  1. Unikaj sytuacji stresowych – ta, jasne, ciekawe jak mam to zrobić? To sytuacje nerwowe znajdują mnie, ja ich nie szukam. I zazwyczaj przychodzą niespodziewanie, co wtedy? Rady typu przestań się przejmować czy nie dramatyzuj też do mnie nie przemawiają, w pierwszym momencie każdy z nas podchodzi emocjonalnie do sprawy, taka jest natura ludzka.

  2. Takie rady niczego nie zmieniają, bo trzeba znaleźć sposób jak przestać się stresować. Ja wiem, że nie powinienem się przejmować rzeczami, na które nie mam wpływu, co z tego, że wiem? Te rady każdy zna na pamięć, ale to niczego nie zmienia, bo nikt nie podaje sposobu, konkretnego narzędzia, dzięki któremu te rady zastosujemy w skuteczny sposób. Co to znaczy „pozytywne myślenie”? Konkretnie, jak mam przeprowadzić proces „pozytywnego myślenia”? Czy „martwienie się na zapas”, jest złe? Może jest to przewidywanie i przygotowywanie się na najgorsze? Łatwiej jest znieść porażkę i niepowodzenie, jeśli bierzemy je pod uwagę i staramy się postawić w takiej sytuacji.
    Niestety, ale takie ogólne rady niczego nie załatwiają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj