Biletomaty – rodzaje, typy, gdzie i kiedy warto korzystać z automatów biletowych?

1
2778
Siedzenia w autobusie

Biletomaty to coraz częściej spotykane urządzenia w przestrzeni publicznej. Spotkać można je głównie na przystankach autobusowych i na dworcach kolejowych. Ułatwiają życie tysiącom pasażerów, ale i obsłudze środków transportu. Jakie są rodzaje biletomatów, gdzie i kiedy warto z nich korzystać?

Czym są biletomaty?

Biletomaty to urządzenia, w których każdy może kupić bilet na wybrany środek transportu. Nie ma potrzeby stania w kolejce do kiosku lub do kasy biletowej. Biletomaty są bardzo intuicyjne w obsłudze, przez co mogą być używane zarówno przez osoby młode, jak i seniorów. W maszynach można płacić kartą lub gotówką, przez to biletomaty cieszą się coraz większą popularnością. Największą jednak zaletą jest fakt, że tą to urządzenia całodobowe, działają zarówno w nocy, jak i w święta. Często także bilety w takich maszynach są tańsze niż te, które sprzedają kierowcy, zatem można jeszcze na tym zaoszczędzić.

Jakie są rodzaje biletomatów?

Biletomaty dzieli się na stacjonarne i mobilne. Te pierwsze montowane są w miejscach publicznych, takich jak przystanki czy dworce. Jak można przeczytać na stronie producenta biletomatów http://www.mera-systemy.pl/automaty-biletowe/, są one wandaloodporne i dobrze wytrzymują różnego rodzaju warunki atmosferyczne, od mrozów po upały. Biletomaty stacjonarne są samowystarczalne. Nie potrzebny jest nikt do ich obsługi, jedynie do serwisowania. Wśród najczęściej spotykanych w przestrzeni miejskiej biletomatów spotkać można urządzenia BS-09, BS-201, BS-206 i BS-209.

Siedzenia w autobusie

Biletomaty mobilne montowane są w środkach transportu. Dzięki nim kierowca nie musi sprzedawać biletów, a pasażerowie sami mogą je nabyć i to w cenach, w jakich są one normalnie sprzedawane w kioskach czy kasach. Biletomaty mobilne również są odporne na zniszczenia, w większości można płacić kartą lub gotówką. Wyróżniają się intuicyjnym i przejrzystym systemem obsługi. Dzięki dużym i czytelnym ekranom ludzie starsi nie mają problemu z użytkowaniem maszyn. Biletomaty mobilne głównie pojawiają się w autobusach, tramwajach, trolejbusach i pociągach, którymi jeździ przeważnie dużo osób i nie zawsze mają oni możliwość kupna biletu w tradycyjny sposób. Najczęściej montowane są bilety BM-05, BM-06 czy BM-102.

Dlaczego warto korzystać z automatów biletowych?

Biletomaty przede wszystkim przyspieszają sprzedaż biletów, co jest największą zaletą tych urządzeń. Racjonalizują ruch i odciążają pracowników na dworcach autobusowych lub kolejowych. W dodatku są dostępne całodobowo w przeciwieństwie do wielu kas biletowych. W przestrzeni miejskiej jest już coraz mniej kiosków, w których można kupić bilety na autobus czy na tramwaj, zatem zamontowanie na przystankach autobusowych takich urządzeń to często jedyny sposób, by nabyć bilety czy doładować karty miejskie. Oprócz tego, na korzyść pasażerów jest także czas. Obsługa automatów biletowych przebiega bardzo sprawnie i szybko można stać się posiadaczem niezbędnego na przejazd biletu.

1 KOMENTARZ

  1. Biletomaty bardzo usprawniły pewne kwestie związane z komunikacją miejską. Zwłaszcza te biletomaty mobilne to dobry pomysł. Bo niby zawsze można było kupić bilet u kierowcy, ale to zajmowało czas, autobus musiał stać i inni pasażerowie się wtedy niecierpliwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj