Jak łatwo przytyć? Sposoby, by zwiększyć masę ciała

1
2289
za luźne spodnie

Jak przytyć? To nie jest szczególnie nagłaśniany w mediach problem. Wszędzie mówi się raczej o coraz powszechniejszej nadwadze, wydaje nam się więc, że prawie każdy wolałby stracić parę kilo. Zwłaszcza wśród pań trudno znaleźć taką, która się nie odchudza. Ale, jak się okazuje, są też odwrotne przypadki. Poważna niedowaga to alarmujący stan i może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Nie mówiąc już o wrażeniu estetycznym – jest pewna granica, po przekroczeniu której nie jest się już szczupłym, a przeraźliwie chudym.

Najpierw należy się przebadać

Zanim w ogóle podejmiesz jakieś kroki, dobrze byłoby wiedzieć, czy w twoim przypadku przyniosą one w ogóle rezultaty. Nie zawsze wystarczy zmienić dietę, bo kłopoty z nadmierną chudością mogą być efektem choroby. Dlatego zaleca się przede wszystkim przebadać na nadczynność tarczycy. Oprócz tego wskazane są morfologia i badanie moczu.

Już wszystko wiesz? Nie ma żadnych nieprawidłowości zdrowotnych? To możemy przejść do konkretnych rad, jak przybrać te parę kilogramów.

Jedz regularnie

Tak, tak, te trzy duże posiłki dziennie (plus mniejsze przekąski w międzyczasie) to podstawa. Równie ważne jest, żebyśmy jadali je mniej więcej w stałych porach. I nie trzeba zwiększać ilości posiłków, by przytyć. Lepszym wyjściem jest lekkie zwiększenie porcji.

mierzenie brzucha

Jedz to, co pożywne i wysokokaloryczne

Czyli co właściwie? Może się zdziwisz, ale niewskazane jest tu opychanie się słodyczami czy stołowanie w fast-foodach. Tak, wszyscy wiemy, że od tego się tyje, ale kłopot w tym, że taka dieta nie jest wartościowa i nie dostarczy ci potrzebnych odżywczych składników. W diecie na nabranie masy chodzi o to, żeby przytyć w zdrowy sposób, a nie spaść się na samym cukrze i tłuszczu.

Więc co jeść?

Produkty bogate w węglowodany: makaron, kaszę, białe pieczywo, pyzy, pierogi. Tak samo ważne są produkty zawierające dużo białka: mięso, jajka, sery i rośliny strączkowe.

Jeśli chodzi o tłuszcz, to najlepiej przerzucić się na nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one obecne między innymi w oliwie z oliwek i oleju słonecznikowym. Dobry na nabranie wagi jest też ryż – co jest wspaniałą wiadomością, bo można go przyrządzać praktycznie ze wszystkim.

Stosuj dodatki do potraw

Wiele potraw da się wzbogacić kalorycznie w prosty sposób. Możesz na przykład dodać do sosu siekane mięso, a do kanapek dorzucić oliwki. Warto zaopatrzyć się w tabelę kalorii, by samemu móc tworzyć tego typu kombinacje. Istnieją też gotowe kaloryczne suplementy.

ćwicząca kobieta

Postaw na ćwiczenia fizyczne

Niech ci się nie wydaje, że ruch jest niewskazany, jeśli chcesz przybrać na wadze. Nic bardziej mylnego. Ćwiczenia służą rozbudowie masy mięśniowej – weź to pod rozwagę, jeśli chcesz przestać być chudziną. Ważne jest jednak, żeby nie spalać podczas ćwiczeń więcej kalorii, niż przyjmujesz z posiłkami. Trzeba to rozsądnie zrównoważyć.

Unikaj stresu

Unikanie stresu i umiejętność zrelaksowania się są ważne w każdych okolicznościach, ale tym bardziej należy o tym pamiętać, jeśli chcesz przytyć, bo stres spala kalorie.

Już wiesz, co należy robić? Trzymaj się wytrwale tych zasad, a może już wkrótce przestaniesz być chudzielcem. Tylko uważaj, żeby nie przesadzić w drugą stronę!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj