Outsourcing BHP – co to jest? Z czego się składa?

1
2548
Robotnik w stroju ochronnym

Outsourcing BHP – wyrażenie, które nie dla każdego może być jasne. Słowa niby znajome, ale gdyby ktoś spytał, co to właściwie jest, ciężko byłoby w prostych zdaniach powiedzieć coś sensownego. Warto jednak zgłębić ten temat i dowiedzieć się o nim coś więcej. Co to jest? Do czego służy? O co właściwie w nim chodzi? Przeczytajcie sami!

Co to jest outsourcing?

Mówiąc najkrócej i posługując się niemal słownikowymi definicjami, warto powiedzieć na wstępie, że outsourcing pochodzi od angielskich słów outside-resource-using, czyli mówiąc inaczej, jest to korzystanie z pomocy z zewnętrznych źródeł. To znaczy – mówiąc najprościej – że dana firma czy przedsiębiorstwo przekazuje określone zadania, projekty oraz funkcje do wykonania firmie zewnętrznej. Jest on najczęściej wykorzystywany w celach obniżeni kosztów działania firmy, bo zamiast zatrudniać kolejnego pracownika, zleca się konkretne zadanie komuś z zewnątrz i na określony czas.

Czym jest outsourcing BHP?

Skoro wiemy już czym w ogólnym zarysie zajmuje się outsourcing, przejdźmy dalej i dowiedzmy się w takim razie, co ma on wspólnego z BHP. Można się domyślić z definicji podanej wyżej, że będzie to nic innego, jak zlecenie zadań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy firmie zewnętrznej, która na zasadzie współpracy z daną jednostką ma konkretną rolę do wykonania. Należy przy tym pamiętać, że outsourcing BHP z zasady powierzamy specjalistom np. gdBHP.pl, bo tylko dzięki temu będziemy mieli pewność co do jakości wykonanej usługi, przy okazji oszczędzimy również czas i pieniądze.

Co wchodzi w skład outsourcingu BHP?

W zasadzie zadania wykonywane przez outsourcing są takie same, jak w przypadku zadań organów wewnętrznych, gdyby takie występowały w danej firmie. Chodzą tu przede wszystkim zadania związane ze służbą BHP w zakładzie pracy, a także szkolenie pracowników oraz doradztwo w zakresie bezpieczeństwa, higieny pracy, a także kwestii prawnych i technicznych. Jest tu zarówno ochrona i bezpieczeństwo pracy, jak i ochrona przeciwpożarowa, ocena ryzyka zawodowego czy udzielanie pierwszej pomocy. Firmy zajmujące się outsourcingiem BHP służą również pomocą w momencie wypadków w pracy i przeprowadzają specjalne dochodzenia z tym związane, a także wszelką potrzebną dokumentacją. Zakres wykonywanych prac jest więc dosyć szeroki.

Kobieta w kamizelce i okularach ochronnych

Dla kogo jest outsourcing BHP?

Przede wszystkim ten rodzaj usługi skierowany jest do firm, które nie zatrudniają na stałe nikogo zajmującego się bezpieczeństwem i higieną pracy, a jednocześnie chcą zapewnić swoim pracownikom jak najlepsze szkolenie z tego zakresu. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by z jak największą starannością wybrać firmę zajmującą się tym zakresem tematycznym, ponieważ jakość tej usługi jest bardzo istotna tak dla firmy, jak i samych pracowników. Dzięki temu zyska się spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, które w zakładzie pracy mają duże znaczenie, a obowiązkiem pracodawcy jest, by zapewnić swoim pracownikom kompleksowe i profesjonalne szkolenie.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników

Jak więc widać, outsourcing BHP jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które z kolei na naszym rynku staje się bardzo popularną i chętnie wybieraną usługą. Wielu pracodawców decyduje się na przeprowadzenie takich kompleksowych działań z zakresu BHP i nawiązuje współpracę z firmami zewnętrznymi. Bardzo często jest to współpraca stała, dzięki czemu dana firma ma zapewnione wszelkie usługi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

1 KOMENTARZ

  1. To chyba dość wygodne rozwiązanie, a przynajmniej tak mi się zdaje. A szkolenia bhp to jednak podstawa, więc dobrze jest mieć na uwadze jakiegoś specjalistę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj