Czasem pragniemy dokonać jakiś zmian w naszym domu, na przykład poprzez pomalowanie starych mebli. Czasem jest to naprawdę świetna metoda, żeby odświeżyć wygląd starych mebli, albo zmienić wystrój mieszkania właśnie poprzez zmianę koloru. Czasem drobny detal może dać kolosalną różnicę. O czym jednak warto pamiętać, gdy będziemy chcieli zabrać się za malowanie mebli?
• Jakiej farby użyć do malowania mebli drewnianych?
• Jak przygotować meble do malowania?
• Czym malować meble i w jaki sposób?
Jakiej farby użyć do malowania mebli drewnianych?
Rodzajów farb, jakie można użyć do malowania mebli jest kilka. To jakiej użyjemy zależeć będzie od kilku czynników, przede wszystkim od tego, do jakich mebli chcemy jej użyć (drewnianych, aluminiowych, plastikowych) oraz jaki efekt chcemy osiągnąć. Oto lista farb:
- Farba akrylowa do drewna – posiada neutralny zapach i dodatkowo schnie całkiem szybko, najlepiej sprawdza się przy malowaniu szafek czy biurek, czyli mebli i mniejszej eksploatacji. Dodatkowo w zależności od rodzaju można uzyskać powierzchnie od półmatowej do błyszczącej.
- Farba kredowa do drewna – podobnie jak farby akrylowe mają neutralny zapach oraz schną szybko, dzięki czemu po krótkim czasie można nałożyć kolejne warstwy farby. Najczęściej dają one efekt matowy.
- Farba alkidowa do drewna – są one bardzo trwałe oraz niezwykle odporne na różne niesprzyjające czynniki, dlatego nadają się do położenia na powierzchniach często użytkowanych. Niestety jej poważną wadą jest intensywny i nieprzyjemny zapach, który dość długo się utrzymuje, dodatkowo farba ta schnie wyjątkowo wolno.
- Farba transparentna – za tą nazwą kryje się farba zmywalna dająca matową powierzchnię, która jednocześnie podkreśla widok słojów w drewnie. Schnie ze średnią prędkością , bo do kilku godzin i może też występować w kilku kolorach. Niektórymi farbami transparentnymi można także malować metale.
Jak przygotować meble do malowania?
Przede wszystkim należy meble porządnie wyczyścić zanim rozpoczniemy ich malowanie. Jeżeli meble były już wcześniej malowane, trzeba najpierw usunąć starą farbę, za pomocą środków do usuwania powłok malowanych. Czasem przydatne jest również szlifowanie mebli, aby powierzchnia była gładka i bez wyrw oraz odstających drzazg, do tego przydatny jest papier ścierny. Następnie dany meble trzeba dokładnie umyć oraz wysuszyć, aby powierzchnia malowania była jak najbardziej przejrzysta bez zanieczyszczeń. Jeżeli w meblach znajdują się ubytki, można je albo wyszlifować, albo uzupełnić szpachlą do drewna.
Czym malować meble i w jaki sposób?
Oczywiście przy malowaniu należy znaleźć odpowiednie miejsce do wykonania tej czynności oraz zabezpieczyć podłogi i inne meble przed farbą. Z narzędzi przydatnych do malowania możemy sięgnąć albo po pędzel, albo po wałek malarski. W przypadku wałków mamy do wyboru: wałek z włosiem albo wałek z gąbki. Farbę najlepiej jest nakładać długimi pociągnięciami oraz cienkimi warstwami, co powinno pozwolić na uniknięcie ewentualnych zacieków. Kolejne warstwy należy nakładać w odstępach czasowych. Po ostatecznym wyschnięciu raz jeszcze wyczyścić mebel za pomocą papieru ściernego, aby pozbyć się nierówności.
Nie sądziłam, że samo malowanie mebli może być takie skomplikowane, ale dobrze jest o pewnych rzeczach wiedzieć wcześniej niż potem uczyć się na błędach.