Jak przebiega transformacja cyfrowa w bankach?

2
2587
Transformacja cyfrowa w bankach

Technologia ma znaczy wpływ na rozwój firmy, to dzięki niej przedsiębiorstwa mogą się stale rozwijać. Część z nich zamieniła też niektóre analogowe rzeczy na cyfrowe, jak na przykład pieniądze. Mowa tutaj o transformacji cyfrowej, która diametralnie się zmienia i jest ona wykorzystywana w różnych branżach. W niniejszym artykule będziemy pisać o transformacji cyfrowej, a także powiemy, jak ona przebiega w bankach.

Czym jest transformacja cyfrowa i na czym polega?

Jak było wspominane we wstępie artykułu – transformacja cyfrowa zamienia produkty, bądź też usługi ze standardowej formy na wersję cyfrową. Precyzując, jest to technologia, która jest wykorzystywana do przekształcania procesów analogowych w cyfrowe. Co więcej, można ją zastosować w różnych branżach, np. transformacja cyfrowa bankowości (ittouch.pl) jest stosowana w instytucjach bankowych, dzięki niej mogą one m.in. przeprowadzić transmisję danych drogą cyfrową. Jest to jeden z wielu przykładów, przy których wykorzystuje się taką technologię. Banki mogą także udzielić kredytu dzięki swoim aplikacjom mobilnym. Twórcy oprogramowania starają się tworzyć swoje usługi tak, aby były jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnej branży. Dodatkowo zajmują się też wykonywaniem testów użyteczności, czyli programiści weryfikują i wyłapują wszelkie niezgodności w jakimś oprogramowaniu oraz poprawiają jakość użytkowania aplikacji. W poniższej części artykułu wskażemy jeszcze inne przykłady zastosowania transformacji cyfrowej.

Jakie są przykłady transformacji cyfrowej?

Jednym z elementów transformacji cyfrowej, które można zauważyć w większości firm, są aplikacje mobilne. Wiele firm zaczęło stosować transformację cyfrową dzięki, którym ich klienci mogą z łatwością przeprowadzić transakcję. Oprócz przedstawionych wyżej banków, które posiadają taką technologię, można także wyróżnić różne sklepy, które oferują swoje produkty online. Dodatkowo niektóre firmy oferują swoim klientom cyfrowe kupony zakupowe, dzięki którym konsument może z nich bez problemu korzystać przy pomocy smartfona. Kolejnym przykładem jest usługa click-and-collec. Na czym to polega? Jest to sposób realizacji zamówień przez internet, przy którym odbiorca decyduje o odbiorze w wygodnym dla niego czasie i miejscu. Przykładem zastosowania tej usługi jest np. sklep Empik.

Jak przebiega transformacja cyfrowa w bankach?

W zasadzie każdy bank powinien wdrażać taką technologię. Dzięki niej ich klienci mogą bez problemu wykonać jakąś czynność za pomocą smartfona np. opłacić rachunek poprzez aplikację mobilną danego banku. Dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie jest automatycznie rejestrowane na koncie bankowym klienta, co może być ułatwieniem dla niejednej osoby. A jak przebiega transformacja cyfrowa w bankach? Banki korzystają z kompleksowych systemów zarządzania dokumentami ECM (Enterprise Content Management), czyli wykorzystują najnowsze możliwości w zakresie bezpiecznej wymiany danych. Można powiedzieć, że jest to cyfrowy obieg dokumentów, które są bezpośrednio przekazywane do jednej ze stron.

Jakie są wady i zalety transformacji cyfrowej w bankach?

Użytkownicy aplikacji (klienci banków) mogą w wygodny i szybki sposób przeprowadzić różną transakcję finansową, mogą to zrobić kiedy chcą i jak chcą oraz mogą ją pobrać za darmo. Natomiast instytucje bankowe wdrażają transformację cyfrową, ponieważ jest ona wygodna, automatyczna i umożliwia bezpieczny przepływ danych.

Wady mogą się odnosić do różnych usterek technicznych itp. ale do najistotniejszych wad można zaliczyć między innymi cyberprzestępczość, która ostatnimi czasy się poszerzyła.

2 KOMENTARZE

  1. Jest to rzeczywiście wygodny sposób przeprowadzania transakcji. Niegdyś trzeba było załatwiać wszystko osobiście a teraz mamy możliwość zrobić przelew nie wychodząc z domu. Jestem ciekaw, czy projektanci takich systemów udoskonalą taką technologię, aby można było wykonywać transakcję poprzez głos.

  2. Polsce transformacja cyfrowa idzie całkiem nieźle, nasza mobilna bankowość jest serio super, w Japonii te systemy do bankowości internetowej są tak przestarzałe… Ba! W Europie nawet nie znają Blika! Pod tym względem Polska prowadzi 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj