Na którym palcu nosi się obrączkę?

1
3850
poznaj tradycje w Polsce i innych krajach

Wielkimi krokami zbliża się najważniejszy dzień w Twoim życiu, a Ty jesteś coraz bardziej zdenerwowana. Wciąż masz do załatwienia kilka ważnych spraw, a ponadto wybierasz się z narzeczonym po obrączki. Na który palec powinnaś ją założyć? Która dłoń jest zarezerwowana do noszenia tego symbolu? Wydawałoby się to rzeczą dla każdego oczywistą, ale jednak nie jest tak do końca. Jak więc to wygląda w naszej tradycji?

Jak wyglądało noszenie obrączek kiedyś?

W dzisiejszych czasach po zaślubinach obrączki noszą zarówno panie, jak i panowie, jednak nie zawsze tak było. Przed pierwszą wojną światową symbol małżeństwa nosiły na palcach tylko panie. Ponadto narzeczona nie mogła zobaczyć ani przymierzyć swojej obrączki aż do dnia ślubu, tak samo jak przyszły pan młody nie mógł zobaczyć sukni narzeczonej. Jak widać czasy sporo się zmieniły do dnia dzisiejszego i obecnie niektóre starsze tradycje nie są już tak ściśle przestrzegane.

Skąd wzięła się tradycja noszenia obrączek ślubnych?

Początek noszenia obrączek jest ściśle związany z pierścionkiem zaręczynowym, zwyczaj ten narodził się w Rzymie, już w XIII wieku. Wówczas obrączki były symbolem wzajemnego powiązania i silnego uczucia, okrągły kształt zdawał się mówić o tym, że miłość nie ma ani początku ani końca. Wymiana obrączek stała się więc dopełnieniem małżeństwa, zaaprobowanym i zaakceptowanym przez Kościół. W zależności od miejsca urodzenia, kultury i tradycji, jaką się przyjęło, obrączkę możemy nosić na różne sposoby.

Zakładanie obrączki ślubnej

Serdeczny palec prawej ręki

Tradycja naszego kraju nakazuje nosić obrączkę na serdecznym palcu prawej ręki, razem z pierścionkiem zaręczynowym. Chociaż z pierścionkiem tak naprawdę wiąże się duża dowolność – wszystko zależy od wygody i upodobań narzeczonej. Może go bowiem nosić razem z obrączką, bądź przełożyć na środkowy palec. Zwyczaj taki obowiązuje również w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Austrii, Grecji, Chile, Indiach czy Niemczech, a także w państwach prawosławnych.

Serdeczny palec lewej ręki

Tradycja ta obowiązuje w Brazylii, Francji, Irlandii, Kanadzie, Meksyku, Słowenii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. W kulturach tych obrączkę nosi się na lewej dłoni, ponieważ od tej strony znajduje się również serce, które stanowi niezmienny symbol uczuć. Obrączka na lewej ręce to także, jak twierdzą niektórzy, oznaka tego, że w małżeństwie kobieta poniekąd podporządkowuje się mężczyźnie. Co ciekawe, w Polsce, zwyczaj noszenia obrączki na lewej dłoni jest zarezerwowany dla wdów i wdowców.

1 KOMENTARZ

  1. U nas nosi się na prawej ręce obrączkę, ale dla mnie to niewygodne. Wolałabym żyć w Kanadzie lub w USA 😉 Oni tam praktycznie do wszystkiego podchodzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj