Każdy, kto myśli o inwestowaniu, powinien w tym względzie uzupełniać podstawową wiedzę. Dlatego też warto jest wiedzieć o obligacjach korporacyjnych na BondSpot. Czym właściwie się one charakteryzują? Czym jest BondSpot, jak działa i jak wygląda emisja obligacji w tej spółce? Warto przeczytać.
• Co to jest BondSpot?
• Początki i rozwój spółki BondSpot
• Jak działa emisja obligacji korporacyjnych na BondSpot?
• Dla kogo korzystne są obligacje korporacyjne na BondSpot?
Co to jest BondSpot?
BondSpot S.A. jest spółką akcyjną, która obecnie prowadzi rynek pozagiełdowy (over the counter) w Polsce, czyli taki gdzie transakcje kupna i sprzedaży dokonują się bezpośrednio pomiędzy uczestnikami rynku, bez podmiotu trzeciego, którym w tym wypadku byłaby Giełda Papierów Wartościowych.
Na BondSpot oferowane są obligacje takich spółek, które nie spełniły rygorystycznych wymagań giełdy, ale jednak chciałaby na drodze emisji papierów dłużnych pozyskać kapitał na swoją działalność. Jednak by móc mówić o inwestowaniu w obligacje korporacyjne na BondSpot, należałoby przyjrzeć się bliżej temu rynkowi – zagadnienia z nim związane wyjaśnia bestcapital.pl.
Początki i rozwój spółki BondSpot
Historia BondSpot S.A. sięga 1996 roku, rynek ten działał wtedy pod nazwą Centralnej Tabeli Ofert S.A (CeTO S.A.). Powstał z inicjatywy około 20 największych polskich banków oraz domów maklerskich i początkowo miał być miejscem, na którym notowane będą akcje spółek pochodzące z Programu Powszechnej Prywatyzacji.
Duży wpływ na rozwój tej instytucji miał fakt, że w 2000 roku do akcjonariuszy CeTO dołączyła Giełda Papierów Wartościowych, a od 2009 roku należy do grupy kapitałowej GPW. Warto zaznaczyć, że Giełda Papierów Wartościowych posiada ponad 90% udziałów w kapitale zakładowym (na chwilę obecną pozostałe udziały posiadają banki, domy maklerskie oraz inne podmioty takie jak Skarb Państwa).
Drugim, ważnym wydarzeniem było wejście w 2004 roku w alians strategiczny (współpraca między konkurentami na zasadach partnerstwa) z włoską spółką MTS Group, w wyniku czego Centralna Tabela Ofert zmieniała swoją nazwę na MTS-CeTO S.A. Do końca 2009 roku MTS Group było akcjonariuszem CeTO, przy czym do dziś dostarcza nowe technologie dla rynku skarbowych papierów wartościowych działającego w ramach Treasury BondSpot Poland.
Jak działa emisja obligacji korporacyjnych na BondSpot?
Ważne jest, że BondSpot opiera swoją działalność na trzech obszarach: wspomniany wyżej Treasury BondSpot Poland, Regulowany Rynek Pozagiełdowy oraz Alternatywny System Obrotu.
Po raz pierwszy rynek Treasury BondSpot Poland został uruchomiony w 2002 roku, wtedy jeszcze pod nazwą Elektronicznego Rynku Skarbowych Papierów Wartościowych. Podobnie jak CeTO, w latach 2004-2009 współpracował z włoską spółką i funkcjonował pod nazwą MTS Poland. Zadaniem tego rynku jest minimalizacja kosztów obsługi długu publicznego i aby to zapewnić należało w znacznym stopniu poprawić efektywność rynku obligacji skarbowych, dlatego też powołano instytucję, która miałaby to nadzorować.
Zarówno Regulowany Rynek Pozagiełdowy, jak i Alternatywny System Obrotu są platformami obrotu Catalyst organizowanymi przez spółkę BondSpot. Należałoby tutaj dodać, że Catalyst jest rynkiem wtórnym obligacji korporacyjnych, który powstał w 2009 roku. Jego znaczenie dla polskiego rynku kapitałowego jest o tyle duże, że pozwolił na inwestowanie w obligacje przedsiębiorstw inwestorom indywidualnym co wcześniej nie było możliwe.
Dla kogo korzystne są obligacje korporacyjne na BondSpot?
Emisja obligacji na rynku BondSpot to jedno z rozwiązań, zarówno dla emitenta, jak i inwestora poszukującego nowych możliwości. Rynek pozagiełdowy jest szczególnie atrakcyjny dla nowopowstałych spółek, które nie są jeszcze w stanie spełnić wymogów Giełdy. A i inwestor znajdzie tutaj coś dla siebie.
A wy, słyszeliście kiedyś o BondSpot, macie jakieś pojęcie na temat obligacji korporacyjnych? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzu.
A BondSpot to jest ten rynek dla nowych przedsiębiorstw? Czy to NewConnet? Zawsze mi się to myli :/ Tylko na temat Catalyst wiem coś więcej.