Polskie zwyczaje ślubne – czyli czego nie może zabraknąć na ślubie

2
2989
zwyczaje-slubne-rzucanie-bukietem

Ślub i wesele kojarzą nam się ze szczęściem, dobrą zabawą ale także ze znanymi wszystkim pewnymi stałymi punktami na nich. Chyba nikt nie wyobraża sobie ślubu bez obsypywania ryżem, bramy w drodze do kościoła czy rzucania bukietem po 12 w nocy. Tradycji i zwyczajów jest wiele, więc lepiej nie pominąć żadnego i uniknąć ślubnego faux pas.

Wieczór panieński i kawalerski

Wieczór panieński czy kawalerski jest obecnie ostatnią imprezą bez obrączki w gronie przyjaciół lub przyjaciółek. Impreza ta jest symbolem pożegnania się ze stanem wolnym. Oba wieczory organizowane są kolejno przez świadka i świadkową Pary Młodej, którzy organizują całą imprezę i prezent dla każdego z przyszłych małżonków. Obecnie ten ostatni stracił on już całe swoje głębokie znaczenie i jest po prostu kolejna okazją do zabawy.

Kieliszek z drinkiem

Błogosławieństwo

Jest jednym z najstarszych i prawie niezmiennych zwyczajów ślubnych w Polsce. Polega on na tym, że w domu Pani Młodej zbiera się rodzina, goście, oraz rodzice Panny i Pana Młodego, którzy błogosławią ich krzyżem lub gałązka zamoczoną w wodzie święconej na nową drogę życia. Ma to przynieść szczęście i urodzaj w życiu przyszłych małżonków.

Brama weselna

Najczęściej w drodze do i z kościoła na salę weselną Para Młoda napotykać będzie bramy weselne. Aby móc przejechać przez tą przeszkodę Młodzi muszą ofiarować jej twórcy słodycze lub alkohol weselny.

Ryż i płatki kwiatów

Po ceremonii zaślubin wychodząc z kościoła świeżo upieczeni małżonkowie są najczęściej obsypywani przez gości ryżem, konfetti lub płatkami kwiatów. Te zabiegi mają na celu przyniesienie szczęścia nowożeńcom. Kiedy goście rzucają pieniędzmi zadaniem Pary Młodej jest jak najszybsze ich wyzbieranie, a to które nazbiera ich najwięcej według starej tradycji będzie zajmować się finansami domowymi.

Rzucanie kwiatów na ślubie

Powitanie chlebem i solą

Kiedy nowożeńcy z kościoła dotrą na miejsce wesela zostaną przywitani chlebem, sola i dwoma kieliszkami wódki. Chleb według najstarszych słowiańskich wierzeń jest symbolem bogactwa, sól odpędza złe duchy i zwalcza uroki, a rzucone przez prawie ramie kieliszki po wódce maja przynieść szczęście i pomyślność.

Przenoszenie przez próg

Po przywitaniu Pary Młodej, Pan Młody powinien przenieść Pannę Młodą przez próg. Jest to symbol rytuału przejścia czyli zmiany stanu cywilnego.

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec następuje po spożyciu pierwszego ciepłego posiłku. Taniec ten ma symbolizować, że wszystko co zrobią od tego momentu Pan i Pani Młoda będzie ich pierwszą rzeczą zrobioną wspólnie jako małżeństwo.

Taniec pary na weselu

Oczepiny

Dzisiejsze oczepiny różnią się znacznie od tych tradycyjnych znanych nam z podań. Teraz Pannie Młodej nie grozi obcięcie włosów, a jedynie to, że Pan Młody zepsuje Młodej fryzurę podczas, gdy druhny będą mu przeszkadzały w zdjęciu jej welonu.

Rzucanie welonu lub bukietu

Zaraz po oczepinach Panna Młoda rzuca welonem lub bukietem stojąc tyłem do wszystkich kobiet, które są jeszcze niezamężne. Wierzenia mówią, że ta z panien, która złapie welon lub bukiet niedługo potem wyjdzie za mąż.

Tort i podziękowania dla rodziców

Zaraz po wyrzuceniu przez Pannę Młodą welonu lub bukietu na salę weselną wjeżdża tort. Nowożeńcy muszą ten tort pokroi wspólnie jednym nożem, następnie poczęstować siebie, później rodziców, a na końcu gości. Następnie Para Młoda dziękuje rodzicom za trud jaki włożyli w ich wychowanie i błogosławieństwo wręczając im upominki lub kwiaty, następnie zamawiają piosenkę i wspólnie tańczą.

Tradycji i zwyczajów ślubnych jest więcej, różnią się one od siebie w zależności od regionu i tradycji rodzinnych. W tym jednak dniu Panna Młoda nie może zapomnieć, aby mieć na sobie coś starego, pożyczonego i niebieskiego, bo to przynosi pecha.

2 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się, że obecnie coraz częściej zaczyna się odchodzić od większości z tych zwyczajów, choć rzeczywiście może na to mieć wpływ zarówno tradycja rodzinna, jak i region kraju. W górach góralskie wesela są bardzo huczne i starają się zachowywać wszystkie tradycje, ale w głębi kraju i dużych miastach może to już wyglądać inaczej.

  2. A ja słyszałam ostatnio, że nie w każdym regionie Polski daje się Młodym błogosławieństwo. Na wschodzie tak jest, na zachodzie już od tego się odchodzi. A jak jest u was?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj