Od lipca 2015 roku zmiana w odliczaniu VATu od kosztów paliwa

0
2412
koszty paliwa

Lipiec tego roku to okres wielu zmian w prawie podatkowym. Nowe regulacje rozszerzają zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia na telefony komórkowe, tablety, laptopy czy konsole do gier oraz umożliwiają odliczanie podatku od kosztów zakupu paliwa dla samochodów o charakterze mieszanym wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Jak wyglądały regulacje z 1 kwietnia 2015 roku?

Dotychczasowe przepisy (obowiązujące od 1 kwietnia 2014 roku) określały sposób rozliczania w firmie wydatków eksploatacyjnych na samochody wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej oraz na pojazdy mieszane. W pierwszym przypadku istnieje możliwość odliczenia 100% VAT od kosztów związanych z nabyciem oraz eksploatacją pojazdu, w tym od zakupu paliwa. Aby móc korzystać z takiej ulgi, należy zgłosić się do właściwego urzędu skarbowego i przygotować odpowiednią (bardzo szczegółową) dokumentację.

Poprzez specjalne raporty trzeba także regularnie udowadniać to, czy samochód faktycznie wykorzystywany jest tylko do celów służbowych, przez co część właścicieli firm rezygnowała z takiej możliwości. W przypadku firm, gdzie mamy do czynienia z samochodami mieszanymi (wykorzystywanymi zarówno do celów służbowych jak i prywatnych) istnieje możliwość odliczenia 50% podatku VAT od kosztów związanych z kupnem oraz eksploatacją samochodu z wyłączeniem kosztów zakupu paliwa. Przepis ten, jak łatwo się domyśleć, wzbudził duże niezadowolenie wśród przedsiębiorców co od połowy tego roku powinno się zmienić.

Jakie nastąpią zmiany od 1 lipca 2015 roku?

Otóż, od 1 lipca 2015 roku nastąpiła zmiana w odliczaniu VATu od kosztów paliwa. Biznesmeni, którzy zdecydowali się na samochody o charakterze mieszanym mogą zacząć odliczać 50% VAT od zakupu paliwa. Zmieniony został tylko ten zapis, pozostałe zostały w takiej formie jak w regulacjach z 1 kwietnia 2014 roku. Podstawą do odliczenia podatku będą oczywiście faktury dokumentujące zakup paliwa silnikowego, oleju napędowego oraz gazu. Co istotne, kierowcy, którzy zapominają o konieczności posiadania faktury, będą mogli wrócić na stację i poprosić o jej wystawienie w terminie do trzech miesięcy.

Drugą istotną informację jest to, że uldze podlega paliwo zakupione po 30 czerwca 2015 roku – w sytuacji, gdy faktura wpływania do firmy po 1 lipca, a dokumentuje zakup sprzed tej daty, nie istnieje możliwość odliczenia podatku – obowiązuje data zakupu, a nie data wystawienia faktury.

Jakie korzyści płyną ze zmian w odliczaniu VATu od paliwa?

Zmiany w przepisach są korzystne szczególnie dla tych przedsiębiorstw, gdzie występuje duża flota samochodów. Pieniądze, które dotychczas trafiały do budżetu państwa, będą mogły zostać wykorzystane na zakup nowych samochodów, korzystne modernizacje w firmie bądź też nowe inwestycje. Jak ze wstępnych obliczeń wynika, przy flocie 50 samochodów mieszanych funkcjonujących w firmie, których średni miesięczny koszt paliwa wynosi 600 zł netto, jest to oszczędność w wysokości ok. 35 tys. w skali roku. Stanowi to znaczącą różnicę w budżecie przedsiębiorców, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że pierwszy raz od dłuższego czasu są zadowoleni z nowych przepisów regulujących prawo podatkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj