Smaki Krakowa… Z czego słynie Kraków?

3
2245
krakowskie obwarzanki

Kraków jest słynnym polskim miastem, które zachwyca zabytkową architekturą. Turyści odwiedzają to miasto, aby podążać śladami polskiej historii. Jednak nie tylko sam Kraków ma barwną przeszłość, ale również specjały serwowane na ulicach i w licznych lokalach. Chcesz wiedzieć, z czego słynie Kraków? Poznaj popularne krakowskie smaki.

Obwarzanek — symbol Krakowa

Z jakiego jedzenia słynie Kraków? Zdecydowanie symbolem tego miasta jest obwarzanek, którego historia sięga 600 lat wstecz, kiedy to receptura tego przysmaku została opracowana przez piekarzy przed bitwą pod Grunwaldem. Tradycyjny krakowski obwarzanek to wypiek w kształcie okręgu o lekko słodkim smaku. Ma chrupiącą skórkę i miękki środek. Często do dekoracji tego przysmaku z krakowskich ulic wykorzystuje się ziarenka maku, czarnuszkę, sezam, sól, ser, cebulę, a także ziołowe lub pikantne przyprawy. Obwarzanek krakowski został wpisany w 2010 roku na listę produktów chronionych przez Unię Europejską.

Kremówka papieska — krakowski przysmak

Słodkim przysmakiem, który nierozerwalnie kojarzy się z Krakowem, jest kremówka papieska. Swoją popularność ciastko to zyskało dzięki opowieściom papieża Jana Pawła II, o tym, jak w młodości po zajęciach na uczelni chodził on ze znajomymi do cukierni, aby delektować się tym przysmakiem. Chociaż kremówka była znana już wcześniej pod nazwą napoleonka, a sam papież nie jest przecież jej autorem, to do dzisiaj w społeczeństwie funkcjonuje nazwa „kremówki papieskiej” na określenie słodkiego wypieku z kremem między warstwami ciasta francuskiego.

Krakowska maczanka

W kuchni krakowskiej znajdziesz również polski odpowiednik hamburgera, czyli maczankę. Jeśli chcesz wiedzieć, z czego słynie Kraków, koniecznie musisz spróbować tego małopolskiego przysmaku. Danie to podobno było znane już w XVI wieku jako ulubiony przysmak dorożkarzy. Sekret tej przekąski tkwi w bułce, która jest przygotowywana według tradycyjnego przepisu. Do środka wkłada się schab lub karkówkę, ogórek kiszony, cebulę i pieczarki. Tego przysmaku z krakowskich ulic możesz skosztować w niemal każdym food trucku na Kazimierzu. Maczanka staje się coraz popularniejszym street foodem.

Pischinger z Krakowa

Pischinger to nic innego jak wafle przekładane słodkim kremem czekoladowym, kajmakowym lub kawowym. Dla wielu osób (nie tylko mieszkających w Krakowie) deser ten jest dobrze znanym przysmakiem z dzieciństwa, ponieważ przygotowanie go nie należy do skomplikowanych. Wystarczy wafle lub andruty posmarować słodką masą i ułożyć z nich kilka warstw, a następnie pokroić na kwadraty lub trójkąty.

Teraz już wiesz, z czego słynie Kraków i jakich przysmaków warto spróbować, odwiedzając to miasto. Jednak to tylko niektóre z przepysznych przekąsek, których można skosztować w tej miejscowości. Jakie znasz jeszcze słynne dania z Krakowa? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod tym artykułem.

3 KOMENTARZE

  1. O Krakowskiej maczanki nigdy nie jadłam, pozostałe przysmaki to i oczywiście, uwielbiam Pischingery, chociaż myślałam, że jest to danie typowo Śląskie?

  2. No jakbym miał się tak zastanowić nad tym, z czego słynie Kraków jeśli chodzi o smaki, to na pewno przypominają mi się obwarzanki! Jak tylko tam jestem, to zawsze biorę takiego z solą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj