Jak czytać wyniki badań krwi?

1
2437
Analiza badań krwi

Morfologia to podstawowe badanie krwi, jakie każdy z nas powinien wykonać przynajmniej raz w roku. Wczesna diagnostyka w przypadku każdej choroby może być kluczowa, dlatego trzeba pamiętać o regularnych badaniach krwi, które zasygnalizują pierwsze objawy wielu poważnych schorzeń. Wielu z nas jednak, kiedy już otrzyma wyniki takich badań, nie wie w jaki sposób je zinterpretować. Jak czytać wyniki morfologii?

Znaczenie czerwonych krwinek

To pierwsze parametry w morfologii. Erytrocyty, czyli czerwone krwinki, w badaniach oznaczone są jako RBC (Red Blood Cell). Normy tego wskaźnika mogą się różnić w zależności od płci lub wieku. U niemowląt za normę przyjmuje się 3,8 M/µl, u kobiet 3,9–5,6 M/µl, a u mężczyzn – 4,5–6,5 M/µl. Rzadko zdarza się podwyższony poziom wskaźnika, najczęściej pojawia się on u osób, które przebywają w górach. Często jednak możemy mówić o zmniejszeniu liczby RBC, a to może oznaczać anemię, utratę krwi, np. na skutek wewnętrznego krwotoku, choroby nerek, ciążę, a także niedobór żelaza lub witaminy B12.

Analiza badań krwi

Znaczenie białych krwinek

Leukocyty, czyli WBC (White Blood Cell) wskazują na odporność organizmu. Za normę przyjmuje się 4,1–10,9 K/µl. Podwyższony poziom tego parametru może świadczyć o infekcji lub stanie zapalnym, który aktualnie toczy się w organizmie. Często dzięki pomiarowi WBC można wcześnie wykryć białaczkę. Zmniejszenie liczby białych krwinek może oznaczać uszkodzenie szpiku lub być efektem ubocznym przyjmowanych niektórych leków, np. przeciwnowotworowych czy immunosupresyjnych.

Co jeszcze jest ważne w morfologii?

W morfologii ważna jest również hemoglobina, oznaczana jako HGB. Jej norma wynosi: u kobiet – 6,8–9,3 mmol/l lub 11,5–15,5 g/dl, u mężczyźni – 7,4–10,5 mmol/l lub 13,5–17,5 g/dl. Podwyższony poziom może świadczyć o odwodnieniu organizmu, natomiast obniżony o anemii.

Kolejny wskaźnik, hematokryt (HCT) pokazuje stosunek objętości czerwonych krwinek do objętości osocza. Norma dla kobiet wynosi 37-47%, a dla mężczyzn 42-52%. Podwyższony poziom może mieć związek z niedotlenieniem tkanek, chorobami płuc, nowotworami, torbielowatością nerek, czerwienicą prawdziwą. Podwyższony hematokryt może wystąpić także u osób, które są w górach lub przyjmują niektóre leki. Obniżony HCT to sygnał anemii.

Ważny Odczyn Biernackiego

Popularny OB bada szybkość opadania czerwonych krwinek. Jego norma zależy od płci i wieku i warto uwzględnić to podczas badań. Im człowiek starszy tym ta norma jest wyższa. O czym świadczy podwyższony OB? Może to oznaczać toczący się w organizmie stan zapalny, białaczkę, choroby tarczycy, zawał serca lub choroby immunologiczne. Obniżony poziom OB najczęściej świadczy o chorobach alergicznych, niewydolności krążenia lub żółtaczce.

OB czy CRP?

CRP to białko C-reaktywne. Świadczy o podobnych stanach co Odczyn Biernackiego, stąd pytanie co lepiej robić? CRP to badanie nowsze i bardziej czułe. Wykonywane jest w przypadku diagnostyki wielu chorób. Aby mieć większą pewność co do toczącej się w organizmie choroby, wykonuje się oba te badania. Podwyższone CRP może oznaczać stan zapalny, infekcje wirusowe lub bakteryjne i niektóre nowotwory. Niskie CRP natomiast to dobra informacja, ponieważ to znak, że w organizmie nie dzieje się nic złego. W każdym przypadku jednak morfologię należy skonsultować z lekarzem.

1 KOMENTARZ

  1. Super, że powstał taki artykuł. Ja jak dostawałam kartkę z wynikami to nigdy nie wiedziałam o co tam chodzi. Teraz trochę mi się rozjaśniło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj