Jak dbać o klimatyzację samochodową? Poradnik dla opornych

1
3597
Jak dbać o klimatyzację

Większość samochodów jest wyposażona w klimatyzację, dzięki której podróż w letnie dni staje się znacznie bardziej komfortowa. Zwykle nie przejmujemy się jednak jej istnieniem. Zależy nam przede wszystkim na tym, by powietrze w naszych pojazdach miało odpowiednią temperaturę. To oczywiście błąd. Przekonajmy się w jaki sposób należy dbać o klimatyzację i jak często należy ją serwisować, by mogła nam służyć przez lata.

Dlaczego warto dbać o klimatyzację samochodową?

Nie mamy wątpliwości, że należy wybrać się do mechanika, kiedy coś w samochodzie zgrzyta lub stuka. Kiedy nasz samochód jest zarysowany od razu biegniemy do lakiernika, ponieważ chcemy, by nasz pojazd wyglądał reprezentacyjnie. Musimy jednak pamiętać także o tym, czego nie widać i nie słychać, czyli o naszej klimatyzacji. Zwykle wynika to ze względów ekonomicznych. Nie uważamy bowiem, że jest to palący problem. Brak regularnych napraw może jednak skutkować kompletnym uszkodzeniem całego systemu. Kiedyś boleśnie się o tym przekonałem, więc teraz odwiedzam regularnie mój sprawdzony serwis klimatyzacji Materla. Jestem mądrzejszy o to doświadczenie.

klimatyzator samochodowy

Jak często odwiedzać auto-serwis klimatyzacji?

Nie ma zmiłuj. Swoją klimatyzację musimy sprawdzać przynajmniej raz do roku. Wszystko zależne jest od tego, w jakim środowisku się poruszamy i ile kilometrów przejechaliśmy. Każde 10 000 kilometrów powinno być dla nas informacją, by odwiedzić wyspecjalizowany serwis samochodowy. Dobrze jest tego pilnować, żeby potem nagle i niespodziewanie nie pojawił się problem, którego przecież można było uniknąć.

Co dzieje się z Twoją klimatyzacją samochodową w serwisie?

Podczas takiej wizyty należy wymienić filtr kabinowy, który odpowiedzialny jest za filtrowanie powietrza, które wpada do naszej klimatyzacji z zewnątrz. Konieczne jest również wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych. Istnieją dwie metody:

  • ozonowanie
  • ultradźwięki

Pierwsza z tych metod jest bardziej klasyczna i polega przede wszystkim na umieszczeniu we wnętrzu samochodu ozonatora. Należy go odpowiednio ustawić i zamknąć szczelnie okna. W tym czasie zabijane są wszystkie bakterie i grzyby, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Wypalane są w ten sposób również roztocza i pyłki, które mają negatywny wpływ zwłaszcza na alergików.

Druga z wymienionych metod jest zdecydowanie bardziej nowoczesna i zyskuje w ostatnich latach na popularności. Wnętrze naszego auta jest czyszczone za pomocą ultradźwięków o częstotliwości 1,7MHZ. Sprawiają one, że skondensowany płyn ulega przemianie w mgłę, która dociera we wszystkie zakamarki pojazdu. Zdaniem specjalistów jest to najskuteczniejszy sposób.

Co powinno nas niepokoić?

Profilaktyka jest ważna, jednak czasami trzeba działać natychmiast. Istnieją sygnały, dzięki którym będziemy pewni, że należy jak najszybciej wybrać się do serwisu. Przede wszystkim do takiej reakcji powinno nas skłonić parowanie szyb. Najczęściej świadczy to o tym, że konieczna będzie wymiana filtra kabinowego.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na szumy, które pojawiają się chwilę po uruchomieniu klimatyzacji. Oczywistym symptomem będzie również nieprzyjemny zapach w samochodzie lub zbyt ciepłe powietrze. Jeśli w porę wybierzemy się do mechanika koszty naszej naprawy na pewno będą niższe i nie będziemy narażać własnego portfela czy zdrowia na szwank.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie parują szyby… Ale tylko jak jest deszczowa pogoda, to też powinno niepokoić? W sumie miałam iść na nabicie klimy, ale stwierdziłam, że zrobię to dopiero na przyszły sezon. Lepiej iść teraz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj