Jak wybrać rakietę do tenisa?

1
2758
Rakieta tenisowa i piłeczka na korcie

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to bez znaczenia jaką rakietę do tenisa kupimy. Jednak to właśnie ona wprowadza do gry wszystko to, czego nie osiągniemy techniką i sprytem. A która będzie dla nas idealna i czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rakiety tenisowej?

Niezależnie od tego czy gramy już kilka lat czy dopiero stawiamy pierwsze kroki na korcie powinniśmy zainwestować w rakietę, która będzie dla nas wygodna. Przez nieodpowiedni sprzęt już na początku możemy nie tylko zniechęcić się do tej zabawy, ale także nabawić kontuzji. Wybór rakiety porównywany jest trochę do zakupu garnituru na wesele. Musi być idealnie skrojony, dobrze leżeć i wyglądać. Choć ta ostatnia cecha ma w tenisie mniejsze znaczenie niż na weselu.

Każdy zawodnik preferuje inny styl gry i inaczej się porusza, co sprawia, że ciężko kupować rakietę kierując się tylko ceną albo kolorem. Bowiem konkretna rakieta odpowiada konkretnemu stylowi gry. Udając się do sklepu możemy poprosić o rakietę testową. Jeśli nie ma takiej możliwości zapytajmy o radę trenerów lub znajomych, którzy już trochę bawią się w ten sport. A decydując się na zakup sprzętu wybierajmy tylko sprawdzone sklepy, renomowanych producentów.

Zwróć uwagę nie tylko na markę rakiety, ale też przede wszystkim oznaczenia sprzętu. Przeważnie każdy producent rakiet zamieszcza na ramie rakiety tenisowej parametry informujące o wadze, wielkości czy układ strun. I to właśnie te trzy główne parametry powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę przy zakupie.

Rakieta tenisowa i piłeczka do tenisa

Waga rakiety tenisowej

Poprzez umieszczoną informację o wadze można określić dla kogo zaprojektowana jest konkretna rakieta. Im cięższa rama, tym dłuższy zamach musi zostać wykonany, by rakieta osiągnęła odpowiednią stabilność i dynamikę ruchu podczas uderzenia w piłkę. Odgrywa to więc istotną rolę, szczególnie przy zamachach.

Wielkość rakiety tenisowej

To kolejny niezbędny parametr, który ma wpływ na to czy dobry wybierzemy dobry sprzęt. Jeśli główka rakiety ma większe pole powierzchni, to rakieta jest bardziej dynamiczna. Sprawia to, że możemy nadać piłce większą rotację. Zaś mniejszy rozmiar główki pozwala lepiej czuć piłkę i gwarantuje jeszcze większą kontrolę.

Jaki układ strun w rakiecie?

Układ strun dzieli się na otwarty i zamknięty. Otwarty pozwala na nadanie piłce dynamiki i rotacji i zapewnia większy komfort. Zaś zamknięty pozwala na większą kontrolę, czucie i nie wykorzystuje tak wielkim stopniu naciągu. Jeśli jesteś tenisistą z szybkim, średnim albo długim zamachem, który gra już od dłuższego czasu, to wybierz rakietę z zamkniętym układem strun.

Na jaką szerokość ramy się zdecydować?

Rama o cienkiej szerokości przeznaczona jest dla graczy ze stażem, którzy posiadają dłuższy zamach. Bowiem jej zaletą jest większa kontrola nad piłką oraz czucie. Szersza zaś umożliwia nadanie piłce więcej siły i rotacji. Ta lepiej sprawdzi się w rękach tenisisty z krótszym zamachem.

I pamiętaj nie ma sprzętu, który sam gra tak, jak mówi się o butach do piłki nożnej czy biegania. Wszystko zależy od tego ile dasz z siebie na korcie i jak wiele chcesz się nauczyć.

1 KOMENTARZ

  1. Ooo, chyba kupię facetowi na urodziny rakietę. Nie dośc, że mam pomysł, to jeszcze wiem jak wybrac. A czy są jakieś zasady którymi trzeba sie kierować podczas wybierania piłeczki? To od razu bym taki zestawik zamówiła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj