Kratka drogowa, trawnikowa – co to jest, kiedy potrzebujesz?

1
3321
kratka trawnikowa

Kiedy rozpoczynasz budowę domu, sklepu, a nawet parkingu, bardzo często wizualizacje wyglądają jak z bajki. Wokół Twoich inwestycji znajduje się zwykle idealny trawnik i drzewa. Rzeczywistość jednak nie zawsze chce się dopasować do naszych marzeń. Czasami podłoże, z którym będziemy mieć do czynienia, niechętnie będzie pozwalać na modyfikowanie go zgodnie z naszymi wymaganiami. Nie warto się jednak zrażać. Nowoczesna technologia w postaci kratki trawnikowej przychodzi nam z odsieczą.

1. Czym jest kratka trawnikowa?

Pewnie wielokrotnie już słyszałeś o kratkach trawnikowych bądź drogowych, jednak nigdy nie zastanawiałaś się, czym tak naprawdę są, jak wyglądają i po co się je stosuje. Warto w tym miejscu odpowiedzieć sobie na to pytanie. Kratka trawnika to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy ustabilizować i utwardzić podłoże. Chronimy w ten sposób teren przed osuwaniem lub zapadaniem się. Warto jednak pamiętać o tym, że kratka drogowa lub trawnikowa musi być wykonana przez firmę z dużym doświadczeniem np. ERG-SYSTEM S.A., ponieważ tylko taki produkt jest w stanie wytrzymać odpowiednie obciążenie. Najlepsze kratki są w stanie poradzić sobie z ciężarem nawet 200 t/m2.

kratka trawnikowa

2. Zastosowania kratki trawnikowej

Kratki trawnikowe zyskały dużą popularność dzięki sporej skuteczności, a także dzięki temu, że do ich montażu nie jest konieczny żaden specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu koszt realizacji nie jest wysoki. Gdzie najczęściej się je stosuje?

Bardzo często możemy je zobaczyć na poboczach dróg i skarpach, gdzie zabezpieczają one teren przed osuwaniem się. To jednak nie wszystko. Popularne są one również w domowych ogródkach, na podjazdach czy parkingach, gdzie wykorzystuje się je głównie w celu utwardzenia podłoża.

3. Jak wybrać dobrą kratkę?

Dobra kratka przede wszystkim powinna być wytrzymała. To bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku po kilku latach konieczny będzie demontaż starych elementów i założenie bardziej wytrzymałych kratek. To jednak nie wszystko. Warto zwracać uwagę również na ekologię. Niektóre firmy w swojej ofercie posiadają produkty, który wykonane są z surowców wtórnych. Warto więc szukać producentów, którzy stawiają na recykling.

4. Jak ułożyć kratkę drogową?

Proces układania kratki drogowej nie jest skomplikowany i można to zrobić bez specjalistycznego sprzętu. Przede wszystkim konieczne jest wytyczenie odpowiedniego terenu i usunięcie wierzchnie warstwy ziemi. Przy małych obciążeniach wystarczy 10 cm, przy większych 25. W powstałym dole umieszczamy tłoczeń, który mocno ubijamy, a następnie piasek. Na nim kładziemy naszą kratkę. Możemy ją wypełnić ziemią i zasiać w niej trawę lub też zastosować grys. Na pewno w ten sposób poradzimy sobie z naszymi problemami z podłożem.

1 KOMENTARZ

  1. Nie wiedziałam, że to tak wygląda. Bardzo fajny patent, muszę się nim zainteresować, bo mi się ładna trawka nie chce przyjąć. Ludzie to wszystko wymyślą 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj