Najlepsi polscy szachiści kiedyś i dziś

0
12217
Szachy i król szachowy

Bardzo trudno jest porównywać osiągnięcia w szachach między zawodnikami, którzy są czynni sportowo teraz, a tymi, co byli kiedyś. Tak samo trudno jest wybierać tych, którzy byli najlepsi. Wiąże się to ze zmianami w treningu, postępem technologicznym, w końcu też z podejściem do profesjonalnego uprawiania sportu. Trzeba także podkreślić, iż ranking profesora Arpada Elo, według którego porównujemy szachistów, został wprowadzony dopiero w 1970 roku. Porównanie wydaję się wiec bardzo trudne. Na pewno będzie ono subiektywne.

Najlepsi polscy szachiści w historii?

Do jednych z najlepszych Polskich Szachistów należeli: Akiba Rubinstein i Bogusław Jacek Bednarski, prawdziwie historyczne postaci. Z bliższego nam pokolenia największym talentem był nie grający już w szachy Marcin Kamiński. Z zawodników, którzy są czynni zawodowo należy wymienić Radosława Wojtaszka, Jana Krzysztofa Dudę.

Polscy szachiści okresu międzywojennego i PRL-u

Można powiedzieć, że do dnia dzisiejszego nikt nie powtórzył sukcesów Akiby Rubinsteina, zawodnika który prym na świecie wiódł w okresie międzywojennym. Na Olimpiadzie szachowej w Hamburgu w 1930 grając na pierwszej szachownicy poprowadził Polską reprezentację do zdobycia złotego medalu, osiągając przy tym niespotykany wynik 15 punktów z 17.

Z kolei Jacek Bogusław Bednarski był czołowym Polskim zawodnikiem w latach 60. i 70., gdzie reprezentował Polskę na pięciu olimpiadach szachowych. Jako jeden z nielicznych grał jak równy z równym, bezpardonowo z najsilniejszymi zawodnikami tamtego okresu.

Polscy szachiści lat 90-tych

W latach dziewięćdziesiątych największym talentem polskich szachów był Marcin Kamiński, który jako junior zdobywał złote medale w Mistrzostwach Świata. W 1996 roku uzyskał tytuł arcymistrza. Zajmował jedno z najwyżej notowanych miejsc wśród polskich szachistów w rankingu ELO. Niestety zaraz po pójściu na studia zrezygnował z czynnego grania w szachy. Od tamtego okresu już tylko sporadycznie możemy zobaczyć go w turniejach szachowych.

Szachy i król szachowy

Najlepsi współcześni polscy szachiści

Przenosząc się do chwili obecnej możemy mówić o dwóch szachistach, którzy wyróżniają się wśród Polskich Zawodników. Radosław Wojtaszek, posiadacz najwyższego w Polsce rankingu ELO, w pierwszej trzydziestce na świecie, sekundant byłego mistrza świata ? Ananda, obecny Mistrz Polski.

Drugim wybijającym się zawodnikiem jest Jan Krzysztof-Duda – zawodnik MOS Wieliczka bardzo zdolny polski junior, najmłodszy polski arcymistrz, który przez gazety nazywany jest polskim diamentem. Jako junior gra jak równy z równym z seniorami w takich zawodach jak Mistrzostwa Polski czy mistrzostwa Europy. Obecnie otrzymał powołanie do kadry narodowej na Olimpiadę w Trosmo. Więcej sylwetek arcymistrzów szachów można znaleźć na www.czasnaszachy.pl i przekonać się, jak wyglądała ich droga do sukcesu.

Lista najlepszych czeka!

Jak pisałem wcześniej, wybór najlepszych polskich szachistów kiedyś a dziś był bardzo trudny i na pewno subiektywny. Nie wszyscy się z nim zgodzą, a grający obecnie zapytają dlaczego nie ma ich na liście, gdyż też mogliby się na niej znaleźć? Na to ostatnie pytanie moja odpowiedź jest prosta. Do roboty panowie! Nie obijać się! Wasze rankingi stoją od lat w miejscu na tym samym poziomie. Dla średniaków miejsca nie ma i aż łza w oku się kręci na wspomnienie okresu międzywojennego.

Tekst opracował p. Artur Czyż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj