Hemoroidy: objawy, leczenie i przyczyny powstawania

1
16429
hemoroidy

Hemoroidy to dość powszechny problem. Któż z nas nie widział jednej z tych reklam, w której główną rolę odgrywają dość wątpliwego uroku pośladki? Niestety ale popularność tej dolegliwości, nie przyczyniła się do zwiększenia świadomości na jej temat. Wielu z nas nie wie, co powinno się zrobić w takiej sytuacji, ani jak drastyczne mogą być skutki nieleczenia tej choroby. Mamy więc nadzieję, że ten artykuł pomoże wielu osobom w zmierzeniu się z tym potocznie (choć niesłusznie) wstydliwym kłopotem.

Co to są hemoroidy?

Wiecie, że tak naprawdę ma je każdy z nas? Hemoroidy to bowiem nazwa jaką wielu z nas określa guzki krwawnicze. Wyglądają one jak poduszeczki wypełnione krwią i uszczelniają kanał naszego odbytu, a wraz ze zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów.

Wraz z impulsem nerwowym, odczuwanym jako parcie, nasze guzki krwawnicze opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie. Co jednak gdy guzki krwawnicze są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad normę i nie opróżniają z niej do końca? Wtedy na skutek zalegania krwi dochodzi do stanu zapalnego, który obejmuje poszerzone sploty żylne oraz tkanki odbytu. Stan ten nazywamy rozwojem choroby hemoroidalnej, czyli żylakami odbytu.

Skuteczne leczenie hemoroidów

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Osoby siedzące godzinami przy komputerze, kierowcy, kolarze, a nawet pasjonaci konnej jazdy – oto ludzie narażeni na hemoroidy. Oprócz siedzącego trybu życia, dużą rolę odgrywa jednak również dieta. Niewystarczająca ilość błonnika zawartego w owocach, pieczywie razowym, warzywach oraz kaszy, a także za mała ilość płynów, prowadzi do zaparć i wzmożonej pracy jelit. Wówczas w trakcie wypróżniania, rozciąga się błona śluzowa okolic odbytu.

Warto wspomnieć również, że żylakom odbytu sprzyja ciąża oraz związane z nią zmiany hormonalne. Hemoroidy dotykają też częściej osoby otyłe, uprawiające seks analny, a także osoby starsze, u których występuje mniejsze napięcie mięśniowe. Jak więc widać, osób, które mogą mieć problemy z hemoroidami jest sporo.

Jakie są objawy hemoroidów odbytu?

Pierwszy objaw choroby, którym jest świąd w okolicy odbytu, zazwyczaj jest niestety bagatelizowany, co opóźnia rozpoznanie. Swędzenie może występować w parze z uszkodzeniem śluzówki i skóry powstałymi w wyniku drapania oraz sączącą się wydzieliną. Chorzy często podczas wypróżniania obserwują niewielkie krwawienie.

Z czasem dochodzi do wypadania guzka, który po wypróżnieniu jest wyczuwalny w okolicy odbytu. Pół biedy, jeżeli cofa się samoistnie (początkowe stadium), później jednak musimy mu pomóc, by wrócił na miejsce, aby nie dopuścić do obrzęku oraz zakrzepicy.

Jak leczyć hemoroidy?

Chorzy często krępują się, uznając wszelakie niedogodności związane z tylną częścią ciała za wstydliwe. Całkiem niesłusznie! Lepiej jest zacisnąć zęby i schować dumę do kieszeni, zwłaszcza gdy chodzi o nasze zdrowie. Lekarz jest od tego, żeby pomóc.

Powinniśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda nam skierowanie do proktologa. Ten na podstawie wywiadu oraz badania per rectum, zazwyczaj jest już w stanie rozpoznać hemoroidy. Metodę leczenia wybiera się w zależności od zaawansowania choroby.

1 KOMENTARZ

  1. Naprawdę niezbyt przyjemna przypadłość, z którą wolałabym się nie zmagać. Mam dość siedzący tryb życia, a przy takim trzeba uważać, ale mam nadzieje nigdy nie mieć takich wątpliwych przyjemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj